Najbohatší ľudia sveta

07.05.2018 (13:00)

Každý deň pribudne na svete nový dolárový miliardár. V ktorej krajine je najviac miliardárov? Aký je majetok najbohatšieho z nich? Máme dolárového miliardára aj na Slovensku?Počet dolárových miliardárov vo svete vzrástol vlani o 437 na rekordných 2 694. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 31% na 10,6 bilióna dolárov, čo predstavuje približne 100-násobok veľkosti slovenskej ekonomiky. Pozrime sa, aké zaujímavosti o najbohatších ľuďoch na svete prináša prieskum Hurun Global Rich List 2018.
 
  • Za ostatných päť rokov vzrástol celkový počet dolárových miliardárov o vyše 85%, ich celkové bohatstvo sa zvýšilo na takmer dvojnásobok a v súčasnosti je ekvivalentom 13,2 percenta globálneho HDP. Najviac ich žije v Ázii – až 1 329, čo je dvojnásobok oproti druhému severoamerickému regiónu. Európe patrí tretie priečka s počtom 555.
 
  • Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Najviac ich pochádza z Číny – až 819, kde sa ich počet za ostatný rok zvýšil o vyše tretinu a rástol vyše desaťnásobne rýchlejšie v porovnaní s druhými Spojenými štátmi, kde ich má domov 571. Tretie miesto patrí Indii so 131 miliardármi. Z týchto troch krajín pochádza vyše 56% svetových superboháčov. Zo stredoeurópskeho regiónu podľa reportu nemalo minulý rok Slovensko ani Maďarsko žiadneho dolárového miliardára, kým Česko má štyroch vrátane premiéra Andreja Babiša so slovenskými koreňmi rovnako ako Poľsko.
 
  • Mesto s najväčším počtom miliardárov je tretíkrát po sebe Peking, kde ich sídli 131, čo je o 37 viac ako pred rokom. New Yorku patrí druhé miesto s 92 miliardármi, keď ich za ostatných 12 mesiacov pribudlo šesť. Tretie miesto si udržal Hongkong s 80 miliardármi, na ktorý sa však rýchlo doťahujú mestá Shenzhen, prezývaný ako čínsky Silicon Valley, a Šanghaj.
Neprehliadnite
 ► Všetko, čo by ste chceli vedieť o investovaní
 ► Investovať môžete aj vo vašej banke. Takého máte možnosti.
 ► Otázky, ktoré vás najviac zaujímajú o investovaní
 ► Užitočné rady pre mladých investorov
  • Aspoň jedného miliardára vytvorilo 2 157 firiem. Rekordérom je výrobca nápojov Red Bull s 13 boháčmi na čele so zakladateľom Rakúšanom Dietrichom Mateschitzom. Sedem z 10 verejne obchodovaných firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou založili americkí miliardári. Top trojku tvoria technologické giganty Alphabet (materská spoločnosť Googla), Microsoft a Amazon.
 
  • Najbohatším človekom na svete sa stal zakladateľ firmy Amazon Jeff Bezos, ktorého majetok vzrástol minulý rok o 71% na 123 miliárd dolárov. Z trónu zosadil zakladateľa softvérovej firmy Microsoft Billa Gatesa, ktorého bohatstvo sa zvýšilo len o 11% na 90 miliárd dolárov a ktorý klesol až na tretie miesto. Pred neho sa dostal aj investičný mág Warren Buffett s 31-percentným rastom majetku, ktorý dosiahol hodnotu 102 miliárd dolárov.
 
  • Prvýkrát v histórii sa medzi top 10 najbohatšími ľuďmi na svete umiestnili len ľudia, ktorí zbohatli vlastným pričinením. Celkovo je takýchto miliardárov 69 percent, najviac z Číny. 15 percent ľudí v klube „deviatich núl“ tvoria ženy. Najbohatšou z nich je Alice Waltonová, dedička zakladateľa najväčšieho maloobchodného reťazca sveta Walmart. Vyše deväť percent je migrantov z prvej generácie, najviac ich je v USA.
Neprehliadnite
 ► Živnostníci a dôchodok
 ► Akcie, či nehnuteľnosti?
 ► Nakupujem bublinu, držím bublinu, no nie je to bublina. Čo je to?
 ► Najčastejšie chyby pri investovaní
  • Najviac miliardárov, až 11%, zbohatlo podnikaním v technológiách, médiách a v telekomunikáciách, nehnuteľnosti generovali deväť percent superboháčov, necelých deväť percent spracovateľský priemysel. Investovaniu patrí štvrtá priečka s vyše ôsmimi percentami.
 
  • Filantropickým rekordérom minulého roka sa stal americký finančník maďarského pôvodu George Soros, ktorý daroval nadácii Open Society Foundation 18 miliárd dolárov a za celý život už 32 miliárd. Dary Billa Gatesa dosiahli hodnotu 4,6 miliardy dolárov, pričom v minulosti agregátne podporil svoju nadáciu ďalšími vyše 30 miliardami.
Zdroj: J&T Banka, Foto: Ivan Sedlák