Kolektívne investovanie je menej rizikové, ale aj menej výnosné

Autor: Mário Skyba
11.05.2018 (09:00)

Pri investovaní samostatne môžete zarobiť viac, ale rátajte aj s poplatkami a rizikom straty.Keďže úroky na sporení sú stále v bankách veľmi nízke, klienti sa obzerajú ako by svoje peniaze zhodnotili vyššie. Banky na Slovensku ponúkajú pre bežných klientov niekoľko možností ako investovať. Najbežnejšie formy sú kolektívne investovanie cez podielové fondy. Ak banke neveríte, alebo veríte viac vlastným schopnostiam, môžete skúsiť aj individuálne nákupy dlhopisov či akcií.

Kolektívne investovanie

Podielové fondy umožňujú najmä neskúseným investorom zhodnocovať svoje peniaze už od niekoľko desiatok eur. Pri investovaní do fondov si kupujete podiel (vo forme podielového listu) na spoločnej väčšej investícii, teda ide o kolektívne investovanie. Vaše peniaze alebo podiel chráni správcovská spoločnosť, ktorá za nich môže nakúpiť napríklad štátne dlhopisy.

„Podielové fondy sú vhodnou investíciou najmä pre začiatočníkov, profesionáli správcovskej spoločnosti nastavujú investičnú stratégiu a venujú sa nepretržite výkonnosti portfólia,“ vysvetľuje Alena Walterová, hovorkyňa VÚB.

 ► Užitočné rady pre mladých investorov
 ► Ako vyzerá zlé sporenie? Týchto chýb sa radšej vyvarujte!
 ► Ako úspešne dosiahnuť svoj investičný cieľ?


Výhodou týchto fondov je schopnosť efektívne eliminovať riziká – každý jeden fond využíva širokú škálu rôznorodých investícií ako napríklad akcie, dlhopisy či zlato. Znižovanie rizika môžete dosiahnuť aj vy sami. Banky odporúčajú investovanú sumu rozkladať do viacerých fondov. „V súčasnosti už polovica investorov rozkladá svoje vkladové investície do dvoch alebo viacerých fondov,“ dodáva Walterová.

Rozloženie rizika

Pri tomto druhu investovania si môžete peniaze vložiť do konzervatívnejších fondov napríklad dlhopisových s nižším, ale istejším výnosom. Napríklad štátne dlhopisy majú v súčasnosti výnosy len v niekoľkých desatinách percenta. Vsadiť len na dlhopisové fondy sa teda neoplatí ani v prípade, ak nemáte radi riziko.

V prípade rizikovejších fondov ako sú napríklad akciové, máte šancu, že vám prinesú vyšší, ale neistý ročný výnos. V súčasnosti sa výnosy v akciových podielových fondoch pohybujú v dvojciferných číslach ročne.

 ► Najčastejšie chyby pri investovaní do fondov
 ► Ako je to s kryptomenami?
 ► Investovať do akcií či nehnuteľnosti?


Analytici tiež tvrdia, že teraz sa oplatí investovať aj do indexových fondov, ktoré sledujú akciové indexy a majú v priemere vyššiu výkonnosť ako väčšina podielových fondov. Výberom viacerých fondov rozložíte svoje riziko straty.

Výhody kolektívneho investovania

Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií podielových fondov Prvej penzijnej a Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky, odporúča kolektívne investovanie všetkým klientom bez ohľadu veku, majetku či vzdelania. Je totiž bezpečnejšie.

„Pri kolektívnom investovaní musí správca dodržiavať pravidlá obmedzenia a rozloženia rizika, tak isto aj odbornú starostlivosť pri výbere investícií, čo znamená že obchody realizuje za čo najvýhodnejších podmienok na trhu,“ vysvetľuje Varga.

 ► 2. pilier, 3. pilier, investičná poradňa, investovanie cez banky i poisťovne, ...
 ► Všetko, čo by ste chceli vedieť o investovaní

Individuálne len pre skúsených

Pokiaľ má investor dostatočné odborné vedomosti, skúsenosti, prehľad o finančných trhoch a čas sa im venovať, a tiež dostatočný majetok na nákup akcií či dlhopisov, potom je pre neho výhodné individuálne investovanie.

Treba sa však pripraviť aj na vyššie transakčné poplatky. “Podielové fondy alebo inštitucionálni investori majú zvyčajne niekoľko násobne nižšie poplatky, než individuálni menší investori,“ dodáva Varga.

 
Foto: Ivan Sedlák