Výber hotovosti v zahraničí - na čo si dávať pozor

Autor: Mário Skyba
18.06.2018 (08:00)

Pri vyberaní hotovosti z bankomatu si dajte pozor aj na podozrivé ponuky na zmenu meny a na skryté kamery.Pri výbere hotovosti z bankomatu v cudzine by si dovolenkár okrem poplatkov, o ktorých sme už písali tu, mal dávať pozor aj na to, odkiaľ peniaze vyťahuje. Nie všetky bankomaty patria bankám, ale spravujú ich aj spoločnosti, ktoré na nich chcú zarábať.

Podľa odborníkov si treba dávať pozor najmä na podozrivo vyzerajúce bankomaty bez loga bánk či v netradičných miestach. Tie môžu mať okrem bežných bankových poplatkov ešte dodatočné poplatky za výber hotovosti, o ktorých by vás mali infomovať na obrazovke. Poplatky sa môžu pohybovať aj v niekoľkých eurách.

Banky preto radia, že najlepšie je platiť v zahraničí kartou. „Klient sa tak vyhne dodatočným poplatkom, ako aj rizikám manipulácie s hotovosťou,“ vysvetľuje Kristína Gáliková, hovorkyňa mBank.

► Všetko o platobných kartách
► Zoznam všetkých čísel na blokáciu karty
► Lacnejšie vyberiete z bankomatov rovnakej skupiny. Tu je ich zoznam.
► Praktický slovník na použitie bankomatu v zahraničí

Chráňte si PIN rukou

Ďalšie nebezpečenstvo podozrivo vyzerajúcich bankomatov je v „skimmingu“, čo je skopírovanie dát obsiahnutých na platobnej karte. Funguje to tak, že na bankomat sa pripevní malá skrytá kamera, ktorá odčíta vaše PIN pri stlačení klávesnice. Druhý prípad skimmingu funguje tak, že útočníci položia falošnú klávesnicu na pôvodnú a odčítajú vaše prihlasovacie údaje.

Banky inštalujú na bankomaty chrániče klávesnice, ale je vhodné si pri zadávaní PIN zakrývať klávesnicu aj rukou. Takto získané údaje dokážu zlodeji použiť na vytvorenie falošnej karty a platiť ňou v zahraničí. Údaje z karty sa predávajú aj na čiernom trhu. Ak by sa niekto dostal k vašej karte, a mal aj vaše PIN jej zneužitie bude ešte ľahšie.

Ak by ste objavili takto upravený bankomat, treba volať políciu a nevzdiaľovať sa od neho. Zlodeji by mohli medzičasom odmontovať monitorovacie zariadenia.

► Dilemy pri platbách kartou v zahraničí
► Hotovosťou? Kreditkou? Debetkou? Rady k platbám v zahraničí
► Ako ušetriť na poplatku pri výbere hotovosti z bankomatu v cudzine - praktické tipy


Dobrá správa je, že banky pri zneužití karty skimmingom vracajú klientovi všetky peniaze.Na odhalenie zneužívania karty je podľa odborníkov vhodné si nastaviť SMS notifikácie k transakciám.

Pozor na okamžitý prevod

Napokon si treba dávať pozor aj na službu, ktorá sa nazýva DCC (Dynamic Currency Conversion). Niektoré bankomaty v zahraničí vám pri výbere hotovosti zvyčajne ponúknú dve možnosti – zúčtovanie transakcie v lokálnej mene alebo zúčtovanie v mene účtu, ku ktorému je karta vydaná, teda v eurách. „Výber zúčtovania v lokálnej mene je zvyčajne výhodnejší,“ dodáva Beata Bjelová, špecialistka platobných kariet mBank.

► Jednoduché rady ako bezpečne platiť kartou
► Kreditka je super, ak splatíte celú sumu včas. Porovnajte si poplatky i úroky.
► Pred dovolenku si skontrolujte platobnú kartu. Čo je dôležité?

Zásady opatrnosti pri výbere hotovosti v cudzine

  1. Vyberajte si bankomaty vlastnej bankovej skupiny.
  2. Pri zadávaní PIN čísla si klávesnicu prekryte rukou.
  3. Dbajte na to, aby pri výbere z bankomatu čakajúci za vami dodržali diskrétnu zónu.
  4. V prípade, že vám bankomat nevydá celú sumu bez zobrazenia upozornenia na displeji, banky odporúčajú, aby ste od bankomatu neodišli a zavolali políciu.
  5. Pred vycestovaním si skontrolovať cez ATM lokátory na webe vašej banky dostupnosť bankomatov v lokalite vášho pobytu.
  6. Nevyberajte peniaze z bankomatu často.
Foto: redakcia