Ako je to s hypotékou pre živnostníkov?

Autor: redakcia
15.03.2019 (10:00)

Na Slovensku je takmer 400 tisíc živnostníkov. Pri žiadosti o úver, častokrát neuspejú. Prečo je to tak? Čo môže urobiť živnostník preto, aby úver získal?Vo väčšine bánk je podmienka, že živnostník musí podnikať minimálne jeden celý kalendárny rok v predchádzajúcom zdaňovacom období a v čase posudzovania žiadosti o hypotéku nesmie byť živnosť pozastavená, resp. zaniknutá. Ďalšou základnou podmienkou je však kladné daňové priznanie, t.j. živnostník nemôže vykazovať stratu.

Ako sa počíta príjem živnostníka

Ak ste riadne zamestnaní, zamestnávateľ za vás odvádza všetky povinné dávky (do zdravotnej a Sociálnej poisťovne) a zároveň vám z výplaty strháva daň. Na účet teda dostanete čistú mzdu. Ak žiadate o úver, banka si ľahko overí cez Sociálnu poisťovňu, aký máte príjem.

Pri živnostníkoch funguje iný mechanizmus. Príjem živnostníka, teda to, čo dostane zaplatené za svoje služby/tovary je jeho hrubý príjem. Z tohto príjmu musí zaplatiť výrobné náklady, všetky dávky do Sociálnej a zdravotnej poisťovne a daň. Jeho čistý príjem nie je taký jednoznačný ako u zamestnanca. Ako teda banka počíta príjem živnostníkov? "V tomto prípade je dôležité rozlišovať či klient dokladuje príjem zo živnosti, alebo z vlastnej spoločnosti ako právnická osoba teda s.r.o. – čka, prípadne slobodné povolanie. Podľa toho sa mu vypočítava jeho čistý mesačný príjem.

Ak dokladuje príjem ako živnostník počítame mu ho ako (základ dane - daň) / 12.

V prípade príjmu z vlastnej spoločnosti akceptujeme 10% z obratu spoločnosti pričom zohľadňujeme podiel žiadateľa v spoločnosti. Teda, ak je napr. 50% vlastník spoločnosti, z celkového výpočtu mu akceptujeme polovicu.

Pri slobodných povolaniach rátame čistý mesačný príjem ako 30% z celkových príjmov/výnosov klienta,"
vysvetľuje Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

V praxi sa stáva, že živnostníci, aby sa vyhli plateniu vysokých daní, svoje daňové priznanie "zoptimalizujú" tak, aby na daniach zaplatili minimum. Neuvedomujú si, že na základe optimalizácie daní sa dostanú ťažšie aj k úveru na bývanie. Výšku ich čistých príjmov zisťuje banka z daňového priznania. Napríklad, živnostníkovi s hrubým príjmom 1 500 eur mesačne, ktorý si odráta 60-percentné paušálne výdavky, vyjde oficiálny čistý mesačný príjem na úrovni necelých 400 eur. Aj v súvislosti so sprísnením podmienok na poskytovanie pôžičiek mu banka nebude môcť poskytnúť vyšší ako približne 38-tisícový úver. Týka sa to všetkých pôžičiek dokopy. „Bonita klienta predstavuje najdôležitejší parameter, ktorý rozhoduje o tom, či klient úver dostane,“ dodáva člen predstavenstva Poštovej banky Peter Hajko.

Neprehliadnite

Živnostník - úspešný žiadateľ o úver. Ako nato?

Odborníci na financie radia:

Poriadne si spočítať náklady a zohľadniť ich pri cenotvorbe
Ak si za svoje služby účtuje živnostník sumu, z ktorej nevie pokryť náklady, odvody a dane, skôr či neskôr sa dostane do platobnej neschopnosti. Každý väčší výdavok pre neho môže byť likvidačný.

Oddeľovať súkromné a firemné financie
Ak do podnikania chce živnostník vložiť peniaze, ktoré získal z banky ako bezúčelový hypotekárny úver, nie je to správne riešenie. Tento úver sa totiž počíta do celkovej zadĺženosti a ak v budúcnosti bude chcieť živnostník riešiť svoje bývanie ďalším úverom, banka mu ho nemusí schváliť v potrebnej výške (parameter DTI 8). Ak by bezúčelový hypotekárny úver prestal splácať, môže prísť o strechu nad hlavou celá rodina.
 

Hypotékou financujte bývanie. Podnikanie financujte podnikateľským úverom.


V prípade, ak potrebuje živnostník peniaze na podnikanie, jednoznačne je vhodné využiť podnikateľský úver. Úroky na podnikateľskom úvere sú síce vyššie, ale tento úver sa nezapočítava do celkovej zadĺženosti živnostníka ako fyzickej osoby. Čiže v budúcnosti pri žiadosti o hypotéku ho tento úver nebude diskvalifikovať. Zároveň, pri schvaľovaní podnikateľských úverov sa banka na živnostníka pozerá ako na firmu, môže mu schváliť aj vyšší úver ako by dostal na bezúčelovej hypotéke. Čo je dôležité, splátky tohto úveru idú v účtovníctve do nákladov.

Rozdiel medzi podnikateľským úverom a bezúčelovou hypotékou je aj v splatnosti. Kým lacnejšia hypotéka sa dá splácať aj 30 rokov, podnikateľský úver je drahší, ale má kratšiu dobu splatnosti, čo v konečnom dôsledku môže znamenať, že ho živnostník menej preplatí.

Plánovať svoju budúcnosť nielen v krátkodobom horizonte, ale aj v strednodobom a dlhodobom
Myslieť na rozvoj firmy, na dôchodok a rodinu. Nezabúdať, že príjem živnostníka je hrubý príjem. Preto je ideálne počas celého roka odkladať si peniaze, ktoré bude neskôr potrebovať na zaplatenie daní. Pokiaľ plánuje o pár rokov kúpu nehnuteľnosti, už teraz sa na to treba pripraviť aj sporením, aj tým, aké daňové priznanie bude predkladať. Prílišná optimalizácia môže byť na škodu.

Uhrádzať všetky dane a odvody
„Ak má živnostník viac rokov po sebe daňovú stratu alebo ak dlží na sociálnych odvodoch či daniach čo i len euro, je diskvalifikovaný zo všetkých podporných programov pre malé podniky a ukracuje sa o zdroje z eurofondov. Má napríklad zamedzený prístup k mikropôžičkám, účasti na informačných seminároch alebo k čerpaniu bezplatných poradenských služieb, ktoré poskytuje Slovak Business Agency,“ vysvetľuje Ján Pálenčár, viceprezident SŽZ.

A čo dôchodok?

Ak si živnostník platí odvody do Sociálnej poisťovne z minimálneho vymeriavacieho základu, aj starobný dôchodok dostane minimálny na úrovni 180 eur. Štát mu síce v súčasnosti, pri splnení zákonných podmienok, garantuje doplatenie do minimálneho dôchodku, čo je tento rok pri odpracovaných minimálne 30 rokoch 278,90 eura, pri 40 rokoch je to 322 eur. Ak ale bude živnostník poberať dôchodok aj z druhého piliera, táto časť sa mu nebude navyšovať do minimálnej sumy.
 
Foto: redakcia