INVESTOVANIE: Investičnú stratégiu prispôsobte svojmu veku

Autor: redakcia
24.06.2024 (09:45)

Mali by dvadsiatnici investovať inak ako päťdesiatnici? Áno, mladí môžu byť v investovaní odvážnejší. Pozrite si odporúčania odborníkov

Investovania sa netreba zbytočne obávať, stačí porozumieť, ako funguje. Ide totiž o “beh na dlhú trať” – čím dlhší je investičný horizont, tým vyšší zisk môžete dosiahnuť a tým viac sa znižuje riziko straty.

Investovanie pre dvadsiatnikov

„S investovaním je vhodné začať čo najskôr po vstupe na pracovný trh. Z peňazí, ktoré nespotrebujete, si čo najviac odkladajte a investujte napríklad do podielových fondov. Pre mladého človeka je vhodné dynamickejšie investovanie, napríklad zamerať sa na akciové trhy, kde je potrebné dodržať dlhodobý časový horizont, kde je pri naplnení investičného horizontu šanca vyššieho zhodnotenia. V tomto veku to nie je nič náročné, keďže mladý človek strávi na pracovnom trhu približne 40 rokov,“ hovorí Peter Margetiny, vedúci oddelenia predaja a stratégie rozvoja v Eurizon Asset Management Slovakia.

Investovanie pre tridsiatnikov a štyridsiatnikov

Ak ste ešte doteraz nezačali investovať, má zmysel tak urobiť teraz. Zmeškané roky už síce nedobehnete, ale ešte stále máte pred sebou dosť času. Opäť môžete siahnuť po akciových podielových fondoch. Ak ste už začali investovať skôr, ideálne je, ak z dlhodobých investícií nečerpáte. Ak máte deti a chcete im nasporiť na štúdium, môžete si založiť strednodobé alebo krátkodobé investičné sporenie, z ktorých môžete v budúcnosti zaplatiť školné alebo napríklad doplatiť hypotéku.

Investovanie pre päťdesiatnikov - blížime sa k dôchodku

Ak ste začali investovať v mladšom veku a vo vašom portfóliu sú rizikovejšie akciové fondy, je na čase, aby ste ich postupne presmerovali do konzervatívnejších fondov. Tie majú nižšiu volatilitu a vyhnete sa tak neočakávaným prepadom práve vo chvíli, keď budete chcieť investíciu odpredať. V podstate na tomto princípe je založená aj predvolená investičná stratégia v 2. dôchodkovom pilieri. Môžete sa ňou inšpirovať, alebo vám poradí finančný poradca ako nato.

Ak máte 50 rokov a na dôchodok ste si ešte nezačali odkladať, môžete si buď zvýšiť dobrovoľný príspevok do 2. piliera, alebo založiť investičné sporenie. Podstatné je zohľadniť kratší investičný horizont a mieru rizika investície. Inými slovami, už by ste nemali siahať po produktoch s vysokým rizikom, tie sú vhodné pre mladších sporiteľov.

Investovanie v dôchodkovom veku

Človek môže investovať aj na dôchodku. Vzhľadom na krátky investičný horizont, rizikové investície už nie sú vhodné. „Ak investujete iba pre seba na zvyšok života, môžete si zvoliť riešenia, ktoré vyplácajú dividendy alebo pravidelný kupónový výnos,“ dodáva odborník.

Niektoré finančné inštitúcie majú kvôli ľahšej orientácii svoje portfólio prispôsobené veku klientov. Napríklad DDS Tatra banky má fondy rozdelené podľa toho, kedy sa sporiteľ narodil. Čiže nemusíte rozmýšľať, či daný fond je pre vás vhodný, premyslela to za vás investičná spoločnosť.

O čom sa v článku nepíše, ale je to veľmi dôležité spomenúť aspoň na koniec, vašu stratégiu ovplyvňuje aj miera investičného rizika, ktorú ste ochotní akceptovať. Ak ste mladí a investujete konzervatívne, zbytočne sa pripravujete o budúce výnosy. No aj konzervatívna investícia je lepšia ako žiadna.
 
Zdroj: VÚB, Foto: redakcia