9 veľmi užitočných rád na čo si dať pozor pri výbere a splácaní pôžičky

Autor: redakčne upravené
08.07.2024 (08:45)

Viete, že aj nákup na splátky je v skutočnosti pôžička? Poradíme vám, ako si vybrať vhodnú pôžičku a čo robiť, ak ste sa dostali do problémov so splácaním.

1. Dobre si prepočítajte, akú splátku zvládne váš rodinný rozpočet – príjem sa zvyčajne dramaticky nemení, zamerajte sa na výdavky a zvážte, na čom by ste mohli ušetriť. Ak pravidelne míňate celú mesačnú výplatu, prakticky nemáte priestor splácať úver a radšej si nepožičiavajte. „Každopádne, vždy si spočítajte všetky náklady, pričom výška možnej mesačnej splátky pôžičky je rozdielom vašich príjmov a výdavkov. Buďte na seba prísni, zvoľte si radšej vyššiu splátku s kratšou dobou splácania. Nenechajte sa zlákať na nižšie mesačné platby za podmienok, že budete platiť dvakrát dlhšie, pretože s úrokmi v konečnom dôsledku spravidla zaplatíte viac,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

2. Zvažujte pre a proti, myslite na to, čo bude zajtra – platí zásada, že doba užívania predmetu na ktorý si beriete úver, by mala byť dlhšia ako splatnosť pôžičky. Ak sa budete držať tohto pravidla, potom zistíte, že napríklad dvojtýždňová dovolenka na splátky je blbosť. Radšej celý rok šetrite a dovolenku si doprajte budúci rok z našetrených úspor.

3. Pôžičku si vezmite len od spoločnosti, ktorá má povolenie od Národnej bankylicencovaní poskytovatelia úverov, či už sú to banky, alebo nebankové spoločnosti, musia dodržiať všetky požiadavky Národnej banky a vzťahuje sa na nich ochrana spotrebiteľov. V internetovej dobe sa na trhu objavujú aj subjekty, ktoré licenciu od NBS nemajú a podnikajú na trhu nelegálne. Nelicencovaným spoločnostiam sa radšej vyhnite. Na prvý pohľad môžu poskytovať výhodné podmienky, no nakoniec sa nezriedka objavia rôzne skryté poplatky, sankcie a veľmi vysoké úrokové sadzby. Tieto spoločnosti často lákajú ľudí s nízkym príjmom – matky na materskej dovolenke, seniorov, nezamestaných. 4. Nesplácaný úver „neplátajte“ ďalším úverom - dôležitým pravidlom je nikdy si nepožičiavať na splátky iných pôžičiek. Dostanete sa do ešte väčších finančných. Ak máte problém so splácaním, obráťte sa na banku/nebankovku a hľadajte riešenie ešte skôr, ako sa dostanete do omeškania. Existuje viacero spôsobov, ako vám banka môže pomôcť, nesmiete však byť v omeškaní.

5. Orientujte sa podľa údajov RPMN - jediným kritériom pri výbere pôžičky by však nemal byť len úrok, ale veľmi dôležité je sledovať ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), ktorá v sebe zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou, čo sú okrem úroku aj poplatky.

6. Vyberajte si z viacerých ponúk, porovnávajtepôžičky si viete ľahko porovnať, ak viete ako nato. Ak sa však vo finančných produktoch až tak nevyznáte, oslovte radšej odborníka na financie, ktorý vám s tým pomôže. Najprv si urobte porovnanie, až potom žiadajte o úver. Určite nežiadajte o úver vo všetkých bankách/nebankovkách naraz."Pretože všetky tieto ponuky sa posielajú do úverového registra a nadmerné množstvo by vás mohlo poškodiť," uvádza M. Zborovský. Vyhnite sa spoločnostiam, ktoré sa nezaujímajú o váš príjmem.

7. Pred podpisom si zmluvu prečítajte a pýtajte sa, ak niečomu nerozumiete - je naozaj veľmi dôležité nepodpísať zmluvu, ktorú si pred tým neprečítate. Mali by ste mať dostatok času na preštudovanie zmluvy a vyjasnenie bodov, ktorým nerozumiete. Ak vám pôžičku zamietnu, pýtajte sa na dôvody. Niekedy tieto prekážky viete jednoducho odstrániť, inokedy musíte počkať niekoľko mesiacov, alebo sa môžete obrátiť na inú inštitúciu. Pozor na úžerníkov - ak vám z objektívnych dôvodov banka nepožičia, radšej si nepožičiavajte hocikde za každú cenu, môže vás to vyjsť poriadne draho.

8. Prekontrolujte si dokumenty a dávajte si pozor na termíny - vždy si preverte, či vám prišla celá suma uvedená v zmluve. Taktiež si strážte dátum vašej prvej splátky, i každej ďalšej. Pomôže vám nastavenie trvalého príkazu. Po ukončení zmluvy poskytovateľ zvyčajne posiela list, že pôžička bola splatená. Ak vám nepríde, vyžiadajte si ho a nezabudnite zrušiť trvalý príkaz. Informácie o vašom bezproblémovom splácaní zostáva v úverovom registri 5 rokov.

9. Ak sa dostanem do problémov, čo mám robiť? Ak prijdete o príjem a dostanete sa do problémov so splácaním, jedným z riešení môže byť poistenie úveru. Dajte si pozor na poistné podmienky, nie každý výpadok príjmu vám pokryje poistenie. Ďalším riešením je flexibilná pôžička dohodnutá vopred, kedy si podľa potreby meníte výšku splátok a pohybujete sa v rámci stanoveného minima a maxima splátok. Ďalšie riešenie môže byť odklad splátok.
 
Zdroj: Home Credit, Foto: Sajjad Hussain M, Burst.shopify.com