Aj drobné informácie z banky niečo stoja

Autor: Andrej Dorič
20.06.2012 (07:00)

BANKY.sk zisťovali ktoré banky a koľko si účtujú za úplne samozrejmú informáciu o tom koľko máte ešte peňazí na účte.  
 
Ak nemáte po ruke internet či v ruke mobil s internetom a potrebujete rýchlo zistiť koľko vám zostalo na účte peňazí, máte niekoľko možnosti. Môžete sa vybrať hľadať najbližšiu pobočku vašej banky, kde vám zostatok na účte prezradia zadarmo. Ale ak by ste chceli o zostatku aj papierový doklad za to si už priplatíte. "Klient na pobočke platí iba za vyhotovenie kópie výpisu, prípadne za potvrdenia, ktoré požaduje vystaviť na vybrané účely. Poplatky sa pohybujú okolo 4 € za duplikát výpisu," informuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB. 

Druhá možnosť je tá, že si nájdete bankomat svojej banky alebo cudzej a zostatok sa dozviete tam. Nie všade je to zadarmo. Väčšina bánk na Slovensku si poplatky za zistenie zostatku na účte v bankomate nepýta, ale sú aj výnimky. ČSOB  si za túto službu účtuje 5 centov vo vlastnom bankomate a 30 centov v cudzom bankomate na Slovensku. V zahraničí vám zostatok bankomat neukáže.

Poplatku sa vyhnete, ak si nepozriete v bankomate iba zostatok, ale vyberiete si aj peniaze. „ Pri výbere z bankomatu má klient možnosť vytlačiť si potvrdenku o transakcii, na ktorej má uvedený zostatok. Ak využíva balíky ČSOB, má všetky výbery z bankomatov v balíku bezplatne,” informuje Zuzana Eliášová.

Ušetriť na tomto poplatku môžete aj tak, že si nastavíte zasielanie informácií o zostatku a transakciách cez emailu. "Zasielanie zostatku cez email je bezplatné, v prípade zasielania informácie cez SMS je poplatok 7 centov," dodáva Eliášová. Kto vlastní smartfóne môže využiť aplikáciu ČSOB SmartBanking, kde si môže bezplatne overiť zostatok a pohyby na účte. “Samozrejme klient si môže, pozrieť bezplatne zostatok na účte prostredníctvom elektronického bankovníctva,” dodáva hovorkyňa ČSOB.

Poplatky za zistenie zostatku na účte si ČSOB účtuje preto lebo s touto transakciou sú spojené náklady účtované dodávateľskými firmami.

Neprehliadnite

Pri zakladaní účtu sa často zabúda na dôležité „detaily“
Zrušenie účtu je bez poplatku, ale jeho presun už nemusí...
Chyba pri posielaní platby vás môže vyjsť draho


 Ďalšia banka, ktorá vás skasíruje pri informácii o zostatku na účte je mBank. Táto online banka si účtuje poplatok 33 centov. „mBank nemá vlastné bankomaty, preto nám v súvislosti s touto službou vznikajú náklady,“ vysvetľuje Matej Kubinec hovorca mBank. Podľa neho veľa klientov túto službu nevyužíva, keďže si radšej pozrú zostatok na účte cez internetbanking alebo na svojom smartfóne.

Za informáciu o zostatku v bankomate či poštomate na účte spolatňuje aj Poštová banka sumou 16 centov. V tejto banke si zaplatíte aj za vyber hotovosti z bankomatu plati klient 20 centov, ak nemáte výbery v hotovosti z bankomatu zahrnuté v balíku služieb.  "Na potvrdenke o výbere je zostatok vytlačený, " informuje Eva Sagálová, hovorkyňa Poštovej banky. 

Poplatok za zobrazenie zostatku na účte v bankomate si Poštová banka účtuje preto lebo tým pokrýva náklady spojené s autorizáciou.

Sagálova odporúča klientom, ktorý chcú ušetriť, aby si zostatok si zistili cez internet banking prípadne na pobočke banky či na pošte kde to to zadarmo.  
Foto: Ivan Sedlák