Aj v roku 2021 bude v Bratislave nedostatok nových bytov

Autor: redakčne upravené
01.04.2021 (14:00)

V hlavnom meste, rovnako ako aj na celom Slovensku, je už niekoľko rokov výrazný nedostatok nových bytov. Ani pandémia neznížila záujem o kúpu nových nehnuteľností. Naopak, dobré úverové podmienky podporovali vlani záujem o byty na vlastné bývanie, ale aj o investičné byty.

Rovnaký trend očakávajú realitní experti aj tento rok. Nízka ponuka novostavieb a vyšší záujem tak podporia ďalší nárast cien novostavieb.

Novostavieb bolo vlani stále málo

Po celý rok 2020 bola situácia na trhu s bratislavskými novostavbami rovnaká. Dopyt zo strany budúcich majiteľov bol stále vyšší ako ponuka zo strany developerov. Tento trend je na bratislavskom trhu známy už niekoľko rokov. Menej bytov ako v minulom roku pribudlo za posledné obdobie len v roku 2018 a predtým v roku 2012. Nízka ponuka nových bytov je na trhu dlhodobý stav a ročne pribudne priemerne dva a pol tisíca nových nehnuteľností. Situácia tak neodráža skutočnú potrebu zo strany ľudí.

1
Zdroj: RK HERRYS

Klesajúci trend v ponuke sa pravdepodobne nezastaví ani tento rok a pomer dokončených bytov v novostavbách ostane na historickom minime.

Záujemcov je stále dosť

Počas celého minulého roku dopyt kopíroval ponuku. Okrem nových projektov na trhu podporili predaj nehnuteľností aj pozitívne vyhliadky na trhu, ako aj chýbajúca dostatočná alternatíva v podobe ponuky starších bytov. „Ak sa pozrieme na rezidenčné projekty, ktorých predaj sa začal v poslednom kvartáli minulého roku, dnes majú vypredaných takmer 40 percent bytov,“ hovorí Filip Žoldák z realitnej kancelárie HERRYS. Realitný trh zaznamenal medziročný pokles predaných bytov o takmer 35%. Menej bytov ako v roku 2020 sa predalo naposledy v roku 2012.

Ceny rástli a ďalej porastú

Aj napriek tomu, že rast cien spomaľoval, celoročne vzrástli ceny nových nehnuteľností v Bratislave o viac ako 11%. „Cena za jeden meter štvorcový v novostavbe sa tak vlani zvýšila o viac ako 300 eur bez dane z pridanej hodnoty. Môžeme očakávať, že v tomto roku bude rast cien naďalej pokračovať,“ hovorí F. Žoldák.

2
Zdroj: RK HERRYS

Len za posledný štvrťrok 2020 vzrástla cena za meter štvorcový v bratislavských novostavbách z 2 876 na 2 913 eur bez DPH. Najviac si noví záujemcovia zaplatili v Starom Meste (3 648 eur/ m2 bez DPH) a v Ružinove (3 019 m2 bez DPH). Vysoké ceny v týchto mestských častiach sú dané najmä lokalitou a rozšírenou ponukou.

Tí, ktorí stále váhajú s kúpou novej nehnuteľnosti, čaká tento rok rovnaká správa ako za posledné obdobie. Nové projekty v atraktívnych častiach Bratislavy spôsobia ďalší nárast priemernej ceny.

Rastúce ceny na Slovensku spolu s dostupným a výhodným financovaním podporujú záujem ľudí o novostavby. A to nielen pre vlastné bývanie, ale dá sa predpokladať, že v nasledujúcom období bude rásť aj počet investične kúpených bytov. „Na trhu vidíme, že banky rezidenčným projektom stále veria a predpokladáme, že aj naďalej budú, čo pozitívne podporí trh s novostavbami,“ uzatvára F. Žoldák.
 
Zdroj: RK HERRYS, Foto: redakcia