Banky.sk

Ako sa prejavili prísnejšie pravidlá úverovania v praxi?

Autor: redakcia
06.11.2018 (14:40)

Prísnejšie pravidlá na hypotéky zatiaľ vyšší dopyt po spotrebných úveroch nepovzbudili.




Keď od začiatku júla začali platiť prísnejšie pravidlá na poskytovanie hypoték, mnohí odborníci varovali, že sa roztrhne vrece s dofinancovaním bývania spotrebnými úvermi. Podľa bánk aj analytikov táto situácia zatiaľ nenastala. Nie je to vidieť ani v štatistikách Národnej banky Slovenska (NBS) za posledné mesiace.

Kým v júli banky poskytli spotrebné úvery v objeme 243 miliónov eur, v júni to bolo mierne viac 269 miliónov. „Za posledné tri mesiace objemy nových spotrebiteľských úverov medziročne klesali,“ dodáva Maroš Ovčarik, riaditeľ webu Finančný kompas.

Banky vysvetľujú zatiaľ pokojnú atmosféru na poli spotrebných úverov tým, že prísnejšie opatrenia NBS sú zavádzané postupne. „Snaha klientov získať finančné prostriedky prostredníctvom iných dostupných úverových produktov sa prejaví až v dlhšom časovom období,“ tvrdí Dominik Miša hovorca VÚB.

Podobne aj Poštová banka tvrdí, že nezaznamenala zatiaľ výrazné zvýšenie záujmu klientov dofinancovať hypotéku spotrebiteľským úverom.

Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, si nemyslí, že je správne financovať potrebu bývania spotrebným úverom. V tejto banke tiež neevidujú nárast spotrebákov na dofinancovanie bývania.
 

Dlhšie úvery

Banky hovoria, že zatiaľ nezaznamenali veľký dopyt klientov po spotrebných úveroch s dlhšími splatnosťami, ktoré by čiastočne nahrádzali nižšiu hypotéku. Pri spotrebných úveroch je zákonom povolená maximálna splatnosť osem rokov.

Náznaky o tom, že sa to zmení však už sú v niektorých bankách. „Vzhľadom na sprísnenie pravidiel pre poskytovanie spotrebných úverov, je tendencia žiadať o úver s vyššími splatnosťami, najmä za účelom získania požadovanej výšky úveru,“ uvádza Dominik Miša.

V Poštovej banke aj v Slovenskej sporiteľni sa dĺžka ani výška poskytovaných úverov za posledné obdobie v porovnaní s minulosťou výrazne nezmenili. „Pri sprísňujúcej sa legislatíve priemerná výška úveru stagnuje,“ dodáva Cesnaková. Ani štatistiky NBS neukazujú, že by sa zvyšovala priemerná splatnosť spotrebných pôžičiek.

Neprehliadnite
 ► Pozor! Od októbra sa sprísňujú podmienky úverov na bývanie
 ► Všetko o hypotékach
 ► Hypotéky pre mladých - takto bude fungovať daňový bonus
 ► Doklady potrebné k hypotéke
 

Limity na výšku dlhov

Medzi prísnejšími pravidlami NBS je aj limit na výšku dlhu klienta. Celkový dlh (kreditka, spotrebný úver, úver na bývanie) nesmie prevyšovať 8-násobok čistého ročného príjmu žiadateľa o úver (tzv. debt to income - DTI). Banky.sk zisťovali aj to, či sa už vyskytujú prípady, že kvôli limitovanej výške zadlženosti ľudia nedostali úver vo výške akej chceli alebo vôbec.

Banky tvrdia, že dopad nového ukazovateľa DTI sa zatiaľ neprejavil, lebo trvá len krátko. Plnú účinnosť tohto ukazovateľa očakávajú až v budúcom roku.

„Vzhľadom na postupné sprísňovanie podmienok nemá tento ukazovateľ zásadný dopad na poskytovanie úverov,“ tvrdí Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Cesnaková tvrdí, že Slovenská sporiteľňa aktuálne nemá klientov, ktorým by kvôli tejto regulácii nevedela poskytnúť spotrebný úver.

Na druhej strane Ovčarik tvrdí, že sa stále častejšie stretáva s tým, že banky znížia alebo zamietnu hypotéku kvôli ukazovateľu DTI.

Odborníci sa zhodujú na tom, že reštrikčné opatrenia NBS pri poskytovaní úverov sa skôr či neskôr prejavia na trhu. Postupne sa zníži dostupnosť úverov a zmierni tempo zadlžovania. Slováci sa totiž zadlžujú v posledných rokoch najrýchlejšie v Európe. Objem úverov rastie medziročne dvojciferným číslom. Za posledných šesť rokov sa objem úverov domácnostiam takmer zdvojnásobil.
 
Foto: redakcia