Ako si vypočítať výšku hypotéky a čo banka posudzuje pri žiadosti?

03.02.2023 (13:30)

V súčasnosti sa ponúkané hypotéky líšia najmä v úrokových sadzbách, maximálnych dobách splatnosti, poplatkoch, či vo výške úveru v pomere k cene nehnuteľnosti. Na to, v akej výške hypotéku dostanete, a či vôbec, vplýva množstvo faktorov. Zistite, ako si z pohodlia domova vypočítať jej výšku a čo všetko môže pri jej schvaľovaní zavážiť.


Prvý krok pred podaním žiadosti o hypotéku

Ešte predtým, ako sa začnete obzerať po vysnívanej nehnuteľnosti a plný odhodlania sa vydáte do banky, zrejme si položíte jednu z najčastejších otázok: Akú výšku hypotéky môžete na základe svojho platu získať? Rýchlu odpoveď vám poskytne šikovný internetový nástroj – hypotekárna kalkulačka. Po zadaní vstupných hodnôt si tak okrem samotnej výšky hypotéky môžete vypočítať aj jednotlivé mesačné splátky. Do banky potom pôjdete s aspoň približnou predstavou a očakávaniami.  

Čo banka posudzuje pri vybavovaní hypotéky?

Na výšku hypotéky vplýva viacero faktorov. Jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré banky sledujú, je váš príjem a jeho pôvod. Rozhodujúce je to, v akom odvetví pracujete, či ste živnostník, alebo riadny zamestnanec, či máte zmluvu na dobu určitú, alebo dobu neurčitú, či pracujete na Slovensku, alebo vaše príjmy pochádzajú zo zahraničia. 

Rozhoduje tiež vaša bonita. Teda to, či dokážete úver splácať. Banka si pred schválením preverí aj ďalšie možné existujúce úvery a vaše prípadné podlžnosti voči Sociálnej a zdravotnej poisťovni. Okrem iného môže zavážiť aj váš rodinný stav, počet detí a ďalšie parametre.

Ako si vybrať banku, kde požiadať o hypotéku?

Správny výber banky je nesmierne dôležitý. Jednoznačná odpoveď na to, kde dostanete najvýhodnejší hypotekárny úver, však neexistuje. Všetko sa odvíja od vyššie spomenutých faktorov, ponuky jednotlivých bánk, ale aj od toho, aké sú vaše predstavy o hypotéke.

Pri výbere si však môžete všímať niektoré benefity, ktoré jednotlivé banky ponúkajú. Potešiť vás môže možnosť mimoriadnych splátok, pestrý výber fixácie úrokov, hypotéka bez potreby dokladovania faktúrami, sporiaci účet k hypotéke, ale aj ďalšie bankové produkty, napríklad poistenie pri nepredvídateľných životných udalostiach.

Najčastejšie dôvody zamietnutia hypotéky

Dôvodov, pre ktoré vám v banke môžu zamietnuť žiadosť o hypotéku, je viacero. To, či vám ju nakoniec poskytnú, ovplyvnia aj kroky, ktoré ste urobili dávno pred podaním žiadosti. Pozor by ste si preto mali dať na prípadné nepovolené prečerpanie na svojom účte, neuhradenie kreditnej karty včas, omeškanie splátok na iných úveroch, exekúcie, či viacero aktuálne splácaných úverov s veľkými mesačnými splátkami.

Vybaviť si hypotéku môže byť problém aj pre príliš mladých ľudí, ktorí pracujú ešte len krátko a nemajú nasporené dostatočné finančné zdroje, ľudí s nedostatočným príjmom, ale aj častých tipérov. Faktorom, ktorý zohráva výraznú úlohu pri zamietnutí žiadosti, je tiež rizikový zamestnávateľ.

Ak ste sa v niektorom uvedenom bode našli, nemusí to hneď znamenať, že hypotéku nedostanete. Najlepšie urobíte, ak navštívite pobočku banky osobne. Všetko vám tam podrobne vysvetlia a poradia, ako postupovať.
 
Foto: Matthew Henry, burst.shopify.com