Aktuálny rast sadzieb na hypotékach podľa odborníkov nie je žiadna tragédia

10.03.2022 (15:00)

Prvá banka, ktorá ešte v polovici februára ohlásila zvyšovanie úrokov, bola VÚB banka. Následne sa pridala ČSOB, Slovenská sporiteľňa, Prima banka, Tatra banka, mBank, UniCredit Bank a aj 365.bank. Podľa finančných odborníkov je takmer isté, že sadzby hypoték sa začnú dvíhať vo všetkých bankách na Slovensku ešte tento rok

Doterajší vývoj úrokových sadzieb hypotekárnych úverov mal klesajúci trend, no v posledných týždňoch banky jedna za druhou ohlasujú zvyšovanie sadzieb. Hoci zatiaľ len nepatrné. Prvá banka, ktorá ešte v polovici februára ohlásila zvyšovanie úrokov, bola VÚB banka. Následne sa pridala ČSOB, Slovenská sporiteľňa, Prima banka, Tatra banka, mBank, UniCredit Bank a aj 365.bank. Podľa finančných odborníkov je takmer isté, že sadzby hypoték sa začnú dvíhať vo všetkých bankách na Slovensku ešte tento rok. Aktuálny rast sadzieb však nie je podľa nich žiadna tragédia.

Ako pre agentúru SITA povedala hlavná analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, situácia je momentálne dosť nejasná. „Je tu veľa neistoty, trh však stále počíta so zvyšovaním sadzieb Európskej centrálnej banky. Je teda pravdepodobné, že úroky na úveroch komerčných bánk pôjdu nahor, možno len v menšej miere, ako keby nebolo neistoty a ekonomických škôd spôsobených napadnutím Ukrajiny,“ uviedla Valachyová. Ľudia podľa hovorkyne UniCredit Bank Zuzany Ďuďákovej reagujú na informácie týkajúce sa inflácie aj odrazenia sa úrokových sadzieb. „Evidujeme záujem o dlhodobé fixácie, ktoré znamenajú istotu nemennosti splátok na dlhšie obdobie,“ skonštatovala Ďuďáková.

To, či aktuálne zvýšenie sadzieb je na tento rok už konečné, komerčné banky jasne nechceli komentovať. Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je možné, že sa banky rozhodnú zvyšovanie odstupňovať a sadzby budú zdražovať na viackrát, aby nárast nebol príliš prudký a nestaval ich do konkurenčnej nevýhody. „V tejto chvíli v mBank ďalšie úpravy úrokových sadzieb neplánujeme, no situáciu aj naďalej sledujeme, pravidelne vyhodnocujeme a o prípadných zmenách budeme našich klientov informovať,“ uviedla pre agentúru SITA Soňa Holíková z mBank. Zmena úrokových sadzieb je podľa PR manažérky 365.bank Lindy Valko Gálikovej vždy podmienená viacerými faktormi. „A preto do budúcna nevylučujeme možné úpravy,“ dodala Gáliková.

Investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar nevníma aktuálne zvyšovanie úrokov tragicky. Faktom je, že stále je tu možnosť úver refinancovať a hľadať výhodnejšie ponuky.

Podobne situáciu vidí aj rezort financií. „Súčasný nárast o dve desatiny percenta nepredstavuje veľkú katastrofu. Nezabúdajme, že v iných krajinách, ako napríklad v susednom Česku, sú úrokové sadzby podstatne vyššie. My si tiež pamätáme časy s podstatne vyššími úrokovými sadzbami, ako budeme mať po aktuálnom zvýšení,“ konštatuje ministerstvo financií. Problémom v rodinných rozpočtoch je možné predísť prostredníctvom hypotekárnych úverov s dlhšou fixáciou. Hypotéky s kratšími troj až päťročnými fixáciami sa môžu zdať lákavé, lebo majú nižšiu úrokovú sadzbu, a preto sú lacnejšie. Dlhšie fixácie sú však podľa ministerstva financií zárukou dlhodobo stálej a nemennej úrokovej sadzby.


Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák