Banky.sk

Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním

Autor: Andrej Dorič
15.05.2013 (07:00)

Pri sporení v podstate tiež investujete, keďže požičiavate banke peniaze a tá ich ďalej investuje. Rozdiel je v sume, pravidelnosti, výnosoch a riziku. 

BANKY.sk zaujímalo, aké sú najdôležitejšie rozdiely medzi zdanlivo rôznymi činnosťami ako sú sporenie a investovanie cez banku. Oslovené banky priznávajú, že sporenie a investovanie predstavujú podobné činnosti, pri oboch sa využívajú finančné produkty ako sú napríklad podielové fondy.

„Základný rozdiel je v tom, že pri sporení do vybraného finančného produktu vkladáte určitú sumu pravidelne (mesačne) zatiaľ čo pri investovaní do vybraného produktu vkladáte investovanú sumu jednorázovo,“ vysvetľuje Martin Smrek, senior produktový manažér Tatra Asset Management.

Ďalší rozdiel je podľa neho vo výške sumy. Pri sporení ide o pravidelné menšie sumy, pri investovaní spravidla vkladáte jednorázovo vyššiu sumu prostriedkov.

Bezpečnosť a výnos

V spôsobe vkladania peňazí vidí zásadný rozdiel medzi sporením a investovaním aj Štefan Frimmer, hovorca Slovenskej sporiteľne. Navyše upozorňuje, že sporiace produkty sú pre klienta spravidla bezpečnejšie ako investovanie.

Smrek dodáva aj to, že pri sporení nemusíte získať taký výnos ako pri investovaní. „Pri zhodnocovaní úspor výlučne na bežných vkladových produktoch sa vystavujete výraznému riziku a vysokej pravdepodobnosti, že tieto bežné vkladové produkty za dlhšie obdobie nedokážu prekonať infláciu, čím vaše usporené prostriedky môžu výrazne stratiť na reálnej hodnote,“ upozorňuje. Preto odporúča v stredno a dlhodobom horizonte usporené prostriedky investovať napríklad do podielových fondov.

Neprehliadnite:

Kam investovať

Pri radách čo všetko zvažovať pri investovaní a kam dať zhodnocovať svoje úspory, sú banky opatrnejšie. Smrek upozorňuje na to, že každý z nás je iný a má iné potreby, účel sporenia alebo investovania, očakávania, rizikovú toleranciu a obdobie, kedy plánuje použiť investované prostriedky.

„Všetky tieto faktory je potrebné zohľadniť a zosúladiť pri výbere finančného produktu. Pred výberom finančného produktu je vhodné poradiť sa s odborníkmi,“ dodáva.

Medzi ďalšie spôsoby investovania Frimmer spomína investície do podielových fondov, kúpu hypotekárnych záložných listov či dlhopisov, kúpu akcií alebo iných nástrojov finančného trhu.

„Investície do uvedených nástrojov sa od seba odlišujú likviditou (dobou viazanosti, vhodného investičného horizontu), výškou očakávaného výnosu a v neposlednom rade aj “bezpečnosťou“ investície,“ dodáva. Mali by ste preto zvážiť svoje preferencie a uvedomiť si, že investovať by ste mali len do tých nástrojov, ktorým rozumiete alebo, s ktorými máte už skúsenosť z minulosti.
Foto: BANKY.sk