Až 430-tisíc používateľov bolo zasiahnutých finančným malvérom. Takmer tretinu z nich predstavujú firemní používatelia

Autor: redakčne upravené
09.08.2019 (08:36)

Malvéru zameranému na odcudzenie financií, kryptomeny či internetové finančné služby čelilo 430 000 používateľov, čo je o 7 % viac v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

 
K tomuto zisteniu dospeli analytici spoločnosti Kaspersky. Cieľom finančného malvéru, ktorý sa bežne označuje aj ako bankový trójsky kôň, je odcudzenie financií a finančných údajov, prípadne aj poskytnutie prístupu k aktívam alebo zariadeniam používateľov či finančných organizácií. Takéto hrozby vždy tvorili významnú časť kybernetických útokov, pretože financie, inak povedané peniaze, sú tou najčastejšou motiváciou pre zločincov a podvodníkov. Malvér zameraný na odcudzenie finančných prostriedkov je stale aktuálny a mimoriadne nebezpečný, najmä pokiaľ ide o korporátne prostredie. Väčšina korporátnych sietí sa totiž zvyčajne spolieha na pripojené zariadenia, a ak je "nakazené" čo i len jedno z nich, potom môže byť v ohrození celá sieť.
Obvyklé formy malvérových útokov zahŕňajú spamové e-maily a phishingové webové stránky. Práve druhá menovaná forma sa zvyčajne javí ako legitímna webová stránka, no v skutočnosti sú takéto stránky vytvorené podvodníkmi v snahe ukradnúť overovacie údaje, údaje o bankových kartách alebo iné typy citlivých informácií. V prvej polovici roku 2019 objavili analytici spoločnosti Kaspersky viac ako 339 000 phishingových útokov z webových stránok maskovaných ako stránky veľkých bánk.
 
40% finančných hrozieb zameraných na korporátnych používateľov pochádzali z bankového trojana známeho ako RTM – jedného z najnebezpečnejších typov bankového malvéru pre podniky v roku 2018. Po ňom nasleduje bankový trojan Emotet s 15 %. Táto hrozba môže byť obzvlášť škodlivá, akonáhle prekročí hranice korporátnej siete. Sama sa totiž dokáže distribuovať prostredníctvom zraniteľností v zariadeniach bez aktuálnych bezpečnostných záplat a následne stiahnuť ďalšie hrozby do zariadenia obete. Bankový trojan Trickster uzatvára trojicu najčastejšie identifikovaných malvérov s 12 % z odhalených hrozieb.
V útokoch na súkromných používateľov vedie malvér známy ako Zbot (26 %), ktorý kradne oprávnenia s možnosťou vzdialenej kontroly zo strany útočníkov. Až po ňom nasledujú RTM a Emotet.

Odoprúčania pre bezpečnosť v online prostredí

  • Používajte spoľahlivý antivírusový program a pravidelne (čo najskôr po uvedení) si sťahujte jeho aktualizácie
  • Neinštalujte softvér z neznámych zdrojov. V prípade mobilných platforiem – si vypnite túto možnosť v Nastaveniach.

Zdroj: Kaspersky, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com