Banky.sk

Banka v mobile (1.časť)

Autor: Jozef Orgonáš
03.02.2013 (08:00)

Internetbanking a mobilné aplikácie (1. časť)


Dávno sú preč časy, keď na zaplatenie faktúry či poukážky bolo treba ísť do banky či na poštu. Dnes nám aj slovenské banky ponúkajú komfortný internetbanking, ale už aj banku doslova priamo v mobile. Špeciálne verzie mobilných stránok internetbankingu či špecializované aplikácie pre Android aj iOS. A keďže sa banky chcú pred svojimi klientmi vytiahnuť, ponúkajú im v aplikáciách oveľa viac – od zadávania príkazov až po vyhľadávanie bankomatov cez rozšírenú realitu. A v čase, keď píšeme tieto riadky, prichádza na Slovensko horúca novinka – mobilná platba cez NFC. V novom seriáli Banka v mobile vám predstavíme najnovšie trendy v mobilnom bankovníctve. Začneme všeobecným prehľadom a v jednotlivých častiach vás oboznámime s mobilnými aplikáciami jednotlivých bánk. Žiadne všeobecné konštatovania, ale skutočné testy jednotlivých aplikácií na živých bankových kontách.

Po prihlásení do mobilného bankovníctva vidí používateľ typicky na úvodnej obrazovke stav svojho účtu v číselnej aj grafickej podobe

Ktoré banky mi ponúkajú moderný mobilný banking?
S pojmom mobilný banking sme sa stretli ešte v čase vzniku sietí GSM, keď niektorí operátori ponúkali tzv. SIM Toolkit banking. Teda v kontextovom SIM Toolkit menu bolo možné realizovať niektoré bankové operácie. Bolo to však nepohodlné, zdĺhavé, bez grafického rozhrania a nudné. Dnes je však situácia výrazne iná. Smartfóny ponúkajú rozlíšenie displejov ako na počítačoch či notebookoch, čo umožňuje bankám plnohodnotne komunikovať s klientom, ako keby pracoval s internetbankingom. Prakticky každá banka na Slovensku ponúka prístup k vášmu účtu on-line cez služby internetbankingu, ale iba niektoré poskytujú aj mobilnú verziu týchto služieb (špeciálne upravené stránky pre potreby menších displejov na telefónoch), prípadne špeciálnu aplikáciu práve pre váš mobilný telefón. Pustili sme sa teda na úvod do prieskumu. Národná banka Slovenska ponúka zoznam bánk so sídlom na území SR, ako aj pobočiek zahraničných bánk pôsobiacich na Slovensku. Otvárame teda rad za radom stránky všetkých bánk v bežnom prehliadači aj v mobile a zisťujeme, čo banky umožňujú. V tabuľke sme zhrnuli najvyužívanejšie banky na Slovensku spolu s prehľadom, či ponúkajú mobilnú verziu svojho internetbankingu, prípadne špecializovanú aplikáciu pre príslušný mobilný operačný systém.

Detail pohybov na účte – s bankou v mobile je to bez problémov

Prvoradá je bezpečnosť
Napriek tomu, že Slováci patria ku konzervatívnym národom, mobilné a internetové bankovníctvo obľubujú. Dôvod je však prozaický – šetrí im nielen čas, ale najmä peniaze, keďže banky tak odbremeňujú kamenné prevádzky a znižujú náklady na zamestnancov. Do popredia však vystupuje otázka bezpečnosti. Je internetbanking či mobilný banking, t. j. banka v mobile, skutočne bezpečný? Odpoveď znie: áno, je. Ihneď po ukončení práce s aplikáciou je používateľ aj pri mobilnej aplikácii automaticky odhlásený, prípadne je uplatňovaný časový limit podobne ako pri bežnom internetbankingu (10 ÷ 20 minút). Samozrejmá je autorizácia, pri mobilnom bankovníctve býva navyše ešte posilnená – niektoré banky okrem mena a hesla vyžadujú ešte dodatočnú autorizáciu SMS kľúčom, grid kartou či špeciálnym PIN kódom k aplikácii, ktorý poznáte len vy. V tomto prípade sa niet čoho obávať, na Slovensku nie je známy nijaký prípad zneužitia mobilného prístup k banke cez smartfón.

Využívanie banky v mobile je rovnako bezpečné, ako keby ste boli za PC, v niektorých prípadoch ešte bezpečnejšie, niektoré banky totiž vyžadujú doplňujúce autentifikačné údaje (SMS, PIN, grid kartu atď.)

Čo mi banka v mobile ponúka?
Je toho asi oveľa viac, ako si na prvýkrát viete predstaviť. Samozrejme, pri mobilných aplikáciách (pre iOS a Android) je funkcionalita značne rozšírená v porovnaní s mobilnými verziami internetbankingu, keď si internetbanking otvárate v mobilnom webovom prehliadači a ten je upravený na rozmery displeja vášho telefónu. Konštatujeme, že mobilné aplikácie slovenských bánk sa radia svojou funkcionalitou k špičke na európskom trhu. Tu treba vyzdvihnúť najmä štyri banky: ZUNO, ČSOB, Tatra banku a Slovenskú sporiteľňu, ktoré ponúkajú skutočne vysoký komfort svojich mobilných aplikácií. Čo všetko teda môžeme zrealizovať pomocou svojej banky v mobile? Po bezpečnom a autorizovanom prihlásení má používateľ typicky prehľad o zostatkoch na účtoch, či už v číselnom, alebo grafickom vyjadrení. Možno sa prepínať medzi účtami (ak ich máte viacero), realizovať domáce aj zahraničné platby či spravovať trvalé príkazy. K samozrejmostiam patrí aj prehľad a história transakcií (obraty na účte), vyhľadávanie medzi obratmi či doplnkové funkcie, ako napr. aktuálny kurzový lístok či rôzne úverové kalkulačky. Výborná je možnosť prehľadu a najmä okamžitého blokovania platobných kariet, prípadne dočasná zmena limitu – tu vás mobilná aplikácia tiež odbremení od návštevy banky.

Niektoré mobilné bankové aplikácie umožňujú naskenovať priamo faktúry alebo poštovú poukážku a pohodlne tak zrealizovať platbu bez toho, aby ste museli čokoľvek prepisovať

Tu treba spomenúť, že nejde o nič výnimočné, programátori iba vzali to, čo v klasickom internetbankingu existuje, a „preportovali“ to do mobilnej verzie. Smartfón sa však dá využiť aj oveľa šikovnejšie. Napríklad na komfortnú platbu poštových poukážok a rôznych faktúr ich skenovaním – stačí v aplikácii poukážku odfotiť a mobilný telefón už za vás všetko spracuje. Žiadne prepisovanie údajov. Rovnako funguje v niektorých aplikáciách skener kódov EAN a QR. Ešte efektnejšie je však využitie senzorov v smartfóne pri vyhľadávaní bankomatov. Tie si síce môžete zobraziť jednoducho na mape, ale pri využití rozšírenej reality je vcelku zážitok nájsť svoj bankomat. A to v pozitívnom zmysle. Niektoré aplikácie využívajú kameru telefónu a pohybové senzory a v rozšírenej realite vám priamo na obrazovke telefónu ukážu smer, ako sa dostať čo najrýchlejšie k bankomatu vašej banky.


Vyhľadávanie bankomatov – na displeji vidíte mapu najbližších bankomatov; niektoré aplikácie umožňujú aj použitie rozšírenej reality
 

Blízka budúcnosť
V ďalších častiach seriálu Banka v mobile vám podrobne predstavíme mobilné bankové služby vybraných bánk. Budeme testovať služby slovenských bánk na reálnych účtoch s reálnymi peniazmi a vyskúšame pre vás všetky funkcie, ktoré banky do svojich mobilných aplikácií dostali. A máme pre vás jednu horúcu novinku. Keďže Tatra banka v spolupráci s O2 spustila iba nedávno prvú lastovičku v oblasti mobilných platieb (za pomoci integrovaného čipu NFC v telefóne), už nabudúce si budete môcť prečítať exkluzívnu recenziu tejto služby. Všetko uvidíte aj vo videu.

www.pcrevue.sk

Foto: PC Revue