Banka v mobile (2.časť)

Autor: Jozef Orgonáš
10.03.2013 (08:00)

Mobilný internetbanking od Tatra banky (2.časť)


Vo februárovom vydaní PC REVUE sme pre vás pripravili prvú časť seriálu Banka v mobile. Téma vás zaujíma, a preto sme sa rozhodli, že vám každý mesiac predstavíme detailne možnosti mobilného internetbankingu všetkých bánk na Slovensku. Banka po banke, detailne, s reálnymi účtami a reálnymi skúsenosťami. V druhej časti tohto seriálu sa pozrieme mobilné aplikácie Tatra banky, jednej z najväčších bánk na Slovensku. Tá ponúka niekoľko mobilných aplikácií, dve z nich sú však pre bežného používateľa najdôležitejšie – prvá nesie označenie rovnajúce sa názvu banky, druhá je čítačkou na bezpečné prihlásenie. Najskôr však poďme do banky založiť účet.

Stačí vám heslo a s aplikáciou môžete pracovať; aj bez prihlásenia máte prístup napr. ku kurzovému lístku

K osobnému účtu platobná karta na počkanie
Vchádzame do lokálnej pobočky Tatra banky v Bratislave na Hodžovom námestí a sadáme si k prvej voľnej pracovníčke. Požiadavka je jasná – potrebujeme osobný účet s internetbankingom, aby sme mohli naplno využiť služby banky v mobile. Všetko ide hladko, o 20 minút odchádzame z banky so všetkými podpísanými papiermi, debetnou platobnou kartou, hardvérovou čítačkou (akási kalkulačka veľkosti platobnej karty) a prístupovými kódmi k internetbankingu. Skutočná výhoda založenia účtu v Tatra banke spočíva v tom, že okamžite dostávate do rúk platobnú kartu, ktorá je ihneď aktívna, a s celým účtom môžete, samozrejme, ihneď pracovať. Na plnohodnotné využitie banky v mobile máte tri možnosti – môžete využiť mobilný prehliadač a stránku m.tatrabanka.sk, prípadne aplikáciu pre Android alebo iOS. Funkcionalita aplikácií na rôznych platformách je prakticky identická, my sme sa rozhodli detailne zrecenzovať aplikáciu pre operačný systém Android.

Poštovú poukážku môžete zaplatiť jednoducho naskenovaním jej čiarového kódu, celý proces netrvá viac ako 30 sekúnd

PID, heslo a bezpečnostný kľúč
Po nainštalovaní a prvom spustení aplikácie musíte zadať PID a heslo. PID je číselný identifikátor, ktorý dostanete v banke, rovnako vám v banke dajú poriadne dlhé heslo, ktoré si, samozrejme, môžete po prvom prihlásení zmeniť. Po zadaní PID a hesla vás aplikácia vyzve na zadanie podpisového kľúča, ktorý vám vygeneruje bezpečnostná čítačka. Zaujímavosťou Tatra banky je, že túto bezpečnostnú čítačku v podobe hardvérovej „kalkulačky“ možno alternovať aj vo forme aplikácie, ale nemôžete si vygenerovať podpisový kľúč na tom istom zariadení, z ktorého pristupujete k internetbankingovej aplikácii. To by sa však časom malo zmeniť. Každopádne na každé ďalšie prihlásenie do aplikácie potrebujete bezpečnostný kľúč (vami definované heslo), takže nijaký PID či iné heslo si nebudete musieť pamätať. Samozrejme, pri transakciách (napr. domáca platba) treba zadať ďalšie bezpečnostné autentifikátory.

Domovská stránka aplikácie Tatra banky – vľavo hore aktivujete hlavné menu, prehľad účtov a kariet nájdete hneď na úvodnej obrazovke

Platenie poukážok ich naskenovaním

Po bezpečnom prihlásení sa ocitáte na domovskej obrazovke aplikácie, kde vidíte prehľad účtov (bežný účet, sporiaci, úvery atď.), prehľad kreditných kariet a informačné okienko so správami. Priamo z hlavnej obrazovky môžete v dolnej časti pristupovať k zoznamu pobočiek a bankomatov, aplikácia vám podľa vašej polohy GPS nájde najbližší bankomat Tatra banky. Rovnako je tu rýchly prístup k aktuálnemu kurzovému lístku. Hlavné menu sa aktivuje v ľavom hornom rohu a umožňuje prístup k účtom, kreditným kartám, správam, platbám, faktúram a nastaveniam. Položka Účty zobrazuje klasický prehľad obratov nad vaším účtom, v záložke Kreditka vidíte svoje kreditné karty a informácie o nich. Interaktívna položka je práve Platba. Tá umožňuje manuálne zadanie platieb (príkazca, príjemca, suma, dátum, variabilný a konštantný symbol či účel platby), ale praktickejší je skener poukážok. Funguje najmä na kódy EAN poštových poukážok – po kliknutí na skener aplikácia využije fotoaparát telefónu, ktorý pomocou vodiacej čiary nasmerujete na čiarový kód. Aplikácia ho bez problémov naskenuje, vloží všetky dáta do správnych položiek a potom už stačí iba platbu skontrolovať a odoslať. Aj s prihlásením trvá zaplatenie poukážky v priemere menej ako 30 sekúnd (ak vieme rýchlo zadať svoje heslo). Po zhasnutí displeja či prepnutí do inej aplikácie vás internetbanking Tatra banky automaticky odhlási a na opätovné prihlásenie potrebujete znova zadať bezpečnostný kľúč. Tatra banka poskytuje všetky prvky, ktoré pri každodennom živote s internetbankingom potrebujete.

Kurzový lístok je príjemná pomôcka najmä pri zahraničných platbách

www.pcrevue.sk


Foto: PC Revue