Banka v mobile (8.časť)

Autor: Jozef Orgonáš
12.09.2013 (08:00)

Nový internet banking VÚB

Všeobecná úverová banka dlhší čas tak trocha bojovala so službami elektronického bankovníctva a internet banking v podaní VÚB bol skôr nutnosť ako pridaná hodnota pre zákazníka. Nedávno sa však všetko zmenilo, banka priniesla svojim zákazníkom Nový internet banking a s ním aj jeho mobilnú miniverziu. Keďže svoj nový produkt postavila na webovej platforme HTML5, nejde o natívnu aplikáciu, ale o miniverziu internet bankingu, dostupnú z akéhokoľvek mobilného zariadenia cez webový prehliadač (Android, iOS, Windows Phone a iné), pričom je jedno, či ide o smartfón alebo tablet. Optimalizovaná verzia je dostupná aj pre staršie typy mobilných telefónov (stačí webový prehliadač a pripojenie na internet), keď je použitá základná grafika (nie HTML5). VÚB sa vám tentoraz prispôsobí. Stačí si otvoriť stránku https://nib.vub.sk a môžete si Nový internet banking vyskúšať. Dostanete sa sem aj zo stránky www.vub.sk.

Prihlásenie
Na prihlásenie a plnohodnotnú prácu s mobilným internet bankingom od VÚB stačí meno a heslo a pri prvom pripojení z mobilného zariadenia aj potvrdenie cez SMS notifikáciu. Používateľ potom zostáva prihlásený, kým nevyprší platnosť „session“, prípadne kým sa manuálne neodhlási. Každé pripojenie možno ohlasovať cez SMS. Výhodné je, že po prepnutí okien, prípadne aplikácií v smartfóne alebo tablete (napr. pre potrebu prekopírovania čísla účtu) zostávate stále prihlásení. Úvodná obrazovka pozostáva z prehľadu účtov a ich aktuálnych stavov, rozdelených na použiteľné a vlastné prostriedky. V nastaveniach v spodnej časti obrazovky možno zvoliť, ktorý produkt sa po prihlásení bude zobrazovať ako prvý a ktorý ako druhý v poradí. Výhoda HTML5 je v tom, že po rozkliknutí niektorých produktov sa nevyžaduje načítavanie stránky, ale obsah je už načítaný v pozadí a po kliknutí na účet môžete ďalej voliť medzi detailom účtu, pohybmi na účte či zadaním domácej platby.

Úvodná obrazovka po prihlásení obsahuje stav dvoch vybraných produktov a 6-položkové menu

Jednoduché, ale svižné
Menu Nového internet bankingu od VÚB neohúri svojou funkcionalitou. Je jednoduché, praktické a účelne spracované, chýba mu však trocha šťavy, ktorú vytvárajú natívne aplikácie a s HTML5 sa nedajú dosiahnuť. Napriek tomu, že VÚB načítava informácie cez webový prehliadač, funkcie sú dostatočne svižné, na nič zbytočne nečakáte. Konštatujeme, že ide o najrýchlejšie zoptimalizovanú miniverziu IB spomedzi konkurencie. Zaujímavé je softvérové tlačidlo Späť a v pravej hornej časti obrazovky nájdete vždy tlačidlo Domov, keby ste sa v menu niekde „zatúlali“.

Časť Účty zobrazuje všetky účty, ktoré sú vedené pod vaším menom

Menu so šiestimi položkami
Hlavné menu dostupné z úvodnej obrazovky po prihlásení pozostáva zo šiestich položiek: Platby, Účty, Karty, Investície, Schránka správ a Nastavenia. V platbách môžete zadať domácu platbu, prezerať pohyby na účte, prípadne si nechať zobraziť čakajúce platby. Všetky platby, ktoré realizujete, možno zadať s oneskorením a objavia sa následne práve medzi čakajúcimi platbami. Pohyby na účte zobrazujú bežný prehľad pohybov na vašom účte, či už ide o kreditné, alebo debetné pohyby. Medzi obratmi môžete použiť filter, filtrovať platby možno podľa dátumu, prípadne výšky či rozmedzia výšky platby. Účty sú rozdelené a zobrazia sa vaše bežné účty, sporiace účty, termínované vklady a depozitá. Na každom z účtov sa dajú podľa jeho typu sledovať pohyby a detaily. Položka Karty obsahuje zoznam debetných a kreditných kariet vydaných k vašim účtom, v prípade kreditných kariet je tu navyše položka s možnosťou realizácie splátok za kartové operácie. Rovnako možno nechať vygenerovať pohyby na jednotlivých kartách. Škoda však, že karta sa nedá priamo z internet bankingu zablokovať. Pohyby na karte môžete ďalej filtrovať, prípadne si nechať rozdeliť na už zúčtované a ešte iba autorizované.

V záložke Karty vidíte debetné a kreditné karty vydané k vašim účtom; chýbala nám možnosť blokovania kariet

Veľmi zaujímavá je položka Investície. Prístup k investičnému portfóliu a prehľadu jeho detailov, prípadne súčtu detailov sme neobjavili zatiaľ v žiadnom inom internet bankingu banky, takže tu dávame palec hore. Práve prepojenie na Asset Management považujeme v prípade VÚB za príjemnú pridanú hodnotu. Záverečnú položku v menu na úvodnej obrazovke tvoria Nastavenia. Tu nečakajte žiadne zázraky, prakticky ide iba o niekoľko informácií. V nastaveniach sa dá určiť produkt zobrazovaný na úvodnej obrazovke a nájdete tu ešte prehľad platobných partnerov, čo sú vlastne mená priradené k najčastejšie používaným účtom, aby ste si nemuseli zbytočne pamätať komplikovane dlhé čísla. Dajú sa nastavovať aj všetky typy upozornení k jednotlivým produktom a bezpečnostné upozornenia zasielané na e-mail, do schránky správ alebo ako SMS správa.

Vynikajúca vlastnosť je zobrazenie investícií cez VÚB Asset Management

Verdikt PC REVUE
VÚB prináša používateľovi jednoduchý a praktický internet banking aj do mobilu. Vďaka rozhodnutiu použiť HTML5 sa stránka jednoducho prispôsobí veľkosti displeja a je jedno, či používate tablet alebo smartfón, internet banking od VÚB bude vyzerať stále rovnako. Z pohľadu funkcionalít ponúka všetky štandardné funkcie, očakávané používateľom. No ak chce VÚB držať krok s dobou, bude sa musieť orientovať časom aj na natívne aplikácie. Netreba však zabudnúť na VÚB VIAMO, samostatnú aplikáciu na zasielanie peňazí na telefónny účet, ktorú zatiaľ v tomto unikátnom projekte ponúka VÚB ako jedna z dvojice bánk na Slovensku.

www.pcrevue.sk


Foto: PC Revue