Banka v mobile ZUNO (4.časť)

Autor: Jozef Orgonáš
05.05.2013 (08:00)

Všetko v jednom

So seriálom Banka v mobile sme už navštívili niekoľko virtuálnych pobočiek našich bánk. Začali sme Tatra bankou, pokračovali sme Slovenskou sporiteľňou a v tejto časti sa z klasických značiek kamenných bánk presunieme do inovatívnej direct banky. ZUNO, ako jedna z dvoch direct bánk pôsobiacich na Slovensku, samozrejme, ponúka aj svoju bankovú aplikáciu dostupnú pre Android a iOS. Aplikácia typu „všetko v jednom“ je jedna z najlepšie komplexne spracovaných mobilných bankových aplikácií na našom trhu.

qr_android qr_ios
Stiahni pre Android Stiahni pre iOS

Prináša dve praktické funkcie, ktorá uľahčia život každému používateľovi – platbu faktúr a poštových poukážok ich naskenovaním a reálne vyhľadávanie bankomatov podľa toho, kde sa práve nachádza, a to aj s ukázaním smeru vďaka rozšírenej realite.

Zuno_logo

Aplikácia je dostupná pre mobilné platformy Android a iOS. Vo virtuálnych obchodoch hľadajte ZUNO Mobile Banking SK. Aj v prípade, že účet v ZUNO nemáte, môžete vyskúšať demoverziu účtu, ktorá ponúka takmer všetky výhody toho reálneho. Nevyskúšate si v nej však napríklad platbu poštovej poukážky, rozšírenú realitu a hľadanie bankomatov však áno. Po otvorení aplikácie sa treba prihlásiť klientskym číslom a heslom. Po autorizácii a úvodnom prihlásení vidíte aktuálny stav na účte, grafický finančný prehľad s mesačnými stĺpcami vašich finančných tokov a posledné obraty. ZUNO zatiaľ neponúka jednoduchšie prihlásenie, napríklad zadaním iba PIN kódu, vždy treba zadať celé klientske číslo a heslo. Aj bez prihlásenia máte rýchly prístup ku kurzovému lístku, vyhľadávaniu bankomatov a kalkulačke úrokov.

Úvodná obrazovka po prihlásení zobrazuje prehľad výdavkov v grafickom spracovaní a pod ním posledné transakcie na účte
Menu je jedno z najkomplexnejších, ktoré sme v bankových aplikáciách videli

Detailný náhľad grafu na domovskej stránke zobrazí vaše účty, sporenia a vklady v stĺpcovom zobrazení. Pod grafom vidíte posledné transakcie vášho hlavného účtu. Menu sa nachádza v ľavej hornej časti aplikácie (ikonka s tromi prúžkami) a otvára skutočne rozmanité možnosti. Základom sú finančné produkty – účty, sporenia, vklady, karty a pôžička. Pri každom produkte vidíte aktuálny finančný stav, možnosť prejsť do detailov produktu a rýchly prístup napr. k zrušeniu vkladu, platbe na iný či vlastný účet. V časti Karty si sami môžete zmeniť denný a mesačný limit na použitie debetnej či kreditnej karty. Veľmi chválime možnosť bezplatného dočasného blokovania karty – ak napr. neviete nájsť peňaženku so svojou kartou, stačí si zvoliť dátum, dokedy chcete nechať kartu blokovať. Na nasledujúci deň po tomto dátume bude karta automaticky odblokovaná. Ostatné banky si za túto procedúru rady pýtajú poplatok.

ZUNO umožňuje, ako jedna z mála bánk, dočasné blokovanie karty, čo považujeme za veľmi užitočné

Zatiaľ sme prešli iba jednu pätinu bohatého menu aplikácie ZUNO. Ďalšie časti sú nasledujúce: Zadávanie platieb, Prehľady platieb, Nastavenia a Nástroje. Ako jednu z najužitočnejších vlastností novej aplikácie hodnotíme integrovaný skener faktúr a poštových poukážok. Poštovú poukážku stačí priložiť pred telefón, spustiť skenovanie a všetky údaje sa prenesú do realizácie domácej platby. Skener poštových poukážok nie je dnes už nič výnimočné, ale skener faktúr, to už je iná káva. Pri faktúrach funguje skenovanie obdobne ako pri poštových poukážkach, aplikácia chvíľu sken faktúry analyzuje a potom rovnako prenesie údaje do domácej platby. Aplikácia nie vždy dokonale rozpozná údaje na faktúre, s poštovými poukážkami sme však nemali najmenšie problémy. ZUNO pozná väčšinu typických faktúr vystavovaných slovenskými fakturačnými systémami a práve za skener faktúr si od nás odnáša táto direct banka pochvalu za inováciu.

Sken faktúry jej odfotením – nefunguje síce vždy stopercentne, no so známymi ekonomickými systémami na Slovensku (napr. Pohoda, Money S3) nemá najmenší problém

Užitočné je aj vyhľadávanie najbližších bankomatov – či už na mape (podklady sú z Google Maps), prípadne priamo cez objektív fotoaparátu, keď vám aplikácia ukazuje vzdialenosť k najbližším bankomatom aj ich aktuálnu polohu, ako telefónom (fotoaparátom) pred sebou pohybujete po okolí. Aplikácii treba povoliť GPS. Keďže ZUNO nemá rozsiahlu sieť vlastných bankomatov, môžete si výber bankomatov filtrovať v rámci „spriatelenej“ Tatra banky, ale filter sa dá nastaviť aj na iné banky. Rozšírenej realite nezvykneme veľmi veriť, ale s týmto vyhľadávačom bankomatov sa naozaj stačí postaviť kdekoľvek v meste, namieriť telefón a do pár sekúnd podľa augmented reality viete, ktorým smerom sa máte vydať za najbližším bankomatom. Z ostatných položiek je v aplikácii zaujímavá ešte rýchla kalkulačka na sporenie či úvery. Vcelku hodnotíme aplikáciu ZUNO Mobile Banking SK ako veľmi užitočnú pre klientov tejto direct banky a veríme, že ďalšie inovatívne funkcie (ako skener faktúr či rozšírená realita pri vyhľadávaní bankomatov) budú pribúdať.

Takto vyzerá vyhľadávanie bankomatu v strede Bratislavy vďaka fotoaparátu a rozšírenej realite – je to naozaj veľmi návykové

www.pcrevue.sk


Foto: PC Revue