Banky dosiahli ku koncu októbra zisk 650 mil. eur

30.11.2022 (18:00)

Banky od začiatku januára do konca októbra dosiahli na Slovensku čistý zisk 650 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 1,7 %.

Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, stúpli o 4,7 % na 1,41 mld. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 10,3 % na 622,5 mil. eur.

Zisk bánk teda podľa národnej banky rastie, aj keď medziročný nárast už nie je tak silný ako v minulom roku. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, keď bola stagnácia a pokles úrokových príjmov, sa tento trend obrátil. Postupné zvyšovanie úrokových sadzieb, ako aj silný rast úverov sa podpísali pod ich medziročný rast. Zároveň aj vďaka rastu objemu produkcie sa bankám podarilo zvýšiť príjmy z poplatkov a provízií. Na druhej strane, rast cien dvíha aj náklady bánk, keď po rokoch poklesov bankám vzrástli aj náklady na prevádzku. Desaťmesačné všeobecné prevádzkové náklady bankám stúpli podľa zverejnených výsledkov o 3,6 % na 1,18 mld. eur.

Z pohľadu vývoja ziskovosti bude podľa NBS kľúčové, ako sa bude vyvíjať čistá úroková marža a ako banky zvládnu súčasnú nepriaznivú ekonomickú situáciu. Štruktúra bilancie bankového sektora je aktuálne v stave, keď by mala ťažiť z rastu úrokových sadzieb, a to prostredníctvom okamžite vyššie úročených prebytkov likvidity v centrálnej banke a poskytovaním a refixovaním úverov pri vyšších sadzbách s postupným pozitívnym vplyvom.

Dôležitým faktorom však bude vývoj zdrojov, a to z pohľadu ich absolútnych prírastkov a ich ceny. Už dnes sú banky pod tlakom zmenšujúcich sa prebytkov likvidity a rastúcich nárokov na stabilné zdroje financovania. Alternatívne získavanie dlhodobých a stabilných zdrojov na finančných trhoch je podľa národnej banky vzhľadom na aktuálnu situáciu náročné.

Medziročne stabilný zisk domáceho sektora stavia domáci bankový sektor v porovnaní medzi krajinami EÚ medzi tie menej atraktívne. Merané ukazovateľom anualizovanej návratnosti kapitálu slovenské banky dosahujú dlhodobo hodnoty na úrovni mediánu krajín EÚ, resp. mierne pod ním. „Neberúc do úvahy ziskovosť počas pandémie, rok 2022 patrí z tohto pohľadu zatiaľ k tým najmenej úspešným, pričom vývoj v druhom štvrťroku len mierne vylepšil výsledok z predchádzajúceho štvrťroka,“ skonštatovala centrálna banka.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia