Bezkontaktné platby fungujú na Slovensku už desať rokov

31.07.2018 (19:30)

Bezkontaktné platby pomocou kariet využíva na Slovensku v súčasnosti takmer 90 % ľudí.
 
Bezkontaktné platby na slovenskom trhu môžu bankoví klienti využívať už desať rokov. Ako povedal na utorkovej tlačovej konferencii generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko, ČR a Rakúsko Miroslav Lukeš, Slovensko patrí v platbách medzi najinovatívnejšie krajiny. Na rozdiel od zvyšku Európy, kde bezkontaktné platby pomocou kariet využíva len 49 % obyvateľov, na Slovensku je to takmer 90 %.

Už za prvý kvartál tohto roka Slováci v bezkontaktnom platení s počtom transakcií 72,7 mil. skoro dosiahli celkový počet transakcií vykonaných za celý minulý rok. V minulom roku klienti bezkontaktne platili spolu 73,03 mil. krát. Do roku 2020 bude podľa predikcií spoločnosti Mastercard až 62 % nositeľných zariadení obsahovať platobné funkcie.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR
 

Slováci uvažujú podľa Mastercardu o nových spôsoboch bezkontaktnej platby. Najnovšie sú to platby prostredníctvom mobilného telefónu alebo použitie digitálnych peňaženiek. V porovnaní s európskymi krajinami ako Nemecko, Francúzsko, Česká republika, Maďarsko alebo Poľsko, kde využíva mobilné platby v priemere 38 % obyvateľov, využívajú Slováci mobilné platby vo vyššej miere (51 %).

Spoločnosť Mastercard v súčasnosti s firmou FairSoft testuje mobilnú aplikáciu, ktorá umožní zákazníkom objednať a platiť za jedlo priamo od stola, a to prostredníctvom digitálnej peňaženky. Budúcnosť bude teda podľa Mastercardu bezkontaktná. Viac ako 31 % Slovákov má záujem platiť bezkontaktne pomocou inteligentných hodiniek, náramkov, kľúčeniek a ďalších nositeľných zariadení. Slováci sa tak dostávajú nad európsky priemer, ktorý je na úrovni približne 24 %. Na Slovensku elektronickým peňaženkám dáva prednosť 47 % ľudí, pričom európsky priemer predstavuje 40 %.

Prvá bezkontaktná platba sa uskutočnila na Slovensku v júli 2008 v Bratislave. Kým v roku 2011 bolo v obehu okolo 392 tis. bezkontaktných platobných kariet, v súčasnosti ich je takmer 5 miliónov. Z celkového počtu 43 563 platobných terminálov je na Slovensku 97 % bezkontaktných.


Zdroj: SITA, Foto: redakcia