Budúci dôchodcovia si budú môcť odsledovať sumu svojho budúceho dôchodku

03.06.2024 (17:30)

Budúci dôchodcovia si budú môcť odsledovať sumu svojho budúceho dôchodku. O novinke v elektronickom účte poistenca, ktorý zriaďuje Sociálna poisťovňa, informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš na tlačovej konferencii.

V rámci účtu si bude môcť každý poistenec nad 39 rokov orientačne overiť svoj budúci dôchodok. Podľa ministra práce ide o najčastejšie poskytovanú informáciu zo Sociálnej poisťovne, ku ktorej budú mať už prístup všetci občania po pár klikoch z pohodlia domova. „Budúci dôchodca tak nebude musieť čakať na spracovanie tejto informácie v lehote maximálne do 60 dní, ako to bolo doteraz. Zatiaľ túto novinku zavádzame len pre starobné dôchodky. Postupne chceme tieto funkcie rozšíriť aj o ďalšie druhy dôchodkov, po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch budeme pokračovať aj s predčasným dôchodkom," prezradil minister práce Tomáš.

Príprava na dôchodok je prístupná už pre vekové kategórie nad 39 rokov. Sociálna poisťovňa pre túto funkciu zdigitalizovala dokopy takmer 6 miliónov dokumentov. „Jedná sa o informatívnu orientačnú výšku pre aktuálny starobný dôchodok za predpokladu, že by klient splnil všetky zákonom stanovené požiadavky na to, aby odišiel na dôchodok. Táto služba je primárne orientovaná na všetkých občanov, ktorí sa blížia k dosiahnutiu dôchodkového veku, a táto výška je pre nich zmysluplná už v tomto období," doplnil riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne Martin Hloušek. Ide o pilotnú verziu, ktorá má zabezpečiť okamžitý výsledok s orientačnou sumou budúceho starobného dôchodku. Výsledná suma je znížená o účasť v druhom pilieri a vypočíta sa na základe evidovaných období v Sociálnej poisťovni. Môže pomôcť približne 50 tisíc žiadateľom ročne.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia