Chorvátsko zrušilo zvýšenie poplatkov pri dovoze ovocia a zeleniny

10.08.2017 (20:50)

Záhreb rozhodol, že poplatky za hraničnú sanitárnu inšpekciu, ktoré zvýšilo na 270 eur za nákladné vozidlo, vráti na pôvodnú sumu 12 eur. So susedmi, ktorí hrozili odvetnými opatreniami, však chce rokovať o štandardoch pri dovoze.

Chorvátsko zrušilo svoje rozhodnutie o zvýšení poplatkov pri dovoze ovocia a zeleniny. Záhreb zvýšil cenu certifikátu hraničnej sanitárnej inšpekcie pri dovoze ovocia a zeleniny na 270 eur za nákladné vozidlo zo sumy 12 eur. Štvrtkovým rozhodnutím vrátiť poplatky na pôvodnú úroveň sa krajina vyhla rysujúcej sa obchodnej vojne s balkánskymi susedmi. Srbsko, Bosna, Macedónsko a Čierna Hora totiž pohrozili, že v rámci odvety budú blokovať chorvátsky export.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Chorvátske ministerstvo poľnohospodárstva vo štvrtok uviedlo, že sa so susednými krajinami dohodlo na "úplnej normalizácii kontrol na hraniciach". Konštatovalo, že inšpekčné poplatky klesnú opäť na 12 eur, ale dodalo, že bude ďalej "analyzovať" možné budúce poplatky "s cieľom chrániť spotrebiteľov" a chorvátsky trh. Rezort uviedol, že očakáva rokovanie s predstaviteľmi štyroch balkánskych krajín, aby diskutovali o štandardoch pri dovoze ovocia a zeleniny.

Zdroj: SITA, Foto: redakcia