Dlhy štátnych nemocníc presahujú 613 miliónov eur, pandémia ich však neospravedlňuje

29.03.2021 (19:00)

Na piate oddlženie nemocníc vyčlenil štát 575 miliónov eur, uspokojovať majú pohľadávky vytvorené k 30. novembru 2020. Podľa dát, ktoré má portál vZdravotníctve.sk k dispozícii, však len zariadenia v pôsobnosti rezortu mali k tomuto dátumu záväzky po lehote splatnosti 574,1 milióna eur.

K januáru tohto roka dlhy 13 štátnych ústavných zdravotníckych zariadení presahujú už 613 miliónov eur. Štát pritom v decembri minulého roka na v poradí piate oddlženie nemocníc vyčlenil pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia 575 miliónov eur. Podľa vtedajších odhadov by to malo stačiť pre štátne, súkromné aj župné nemocnice. V Návrhu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení, ktorý k tomu vypracovali na ministerstve zdravotníctva, sa uvádza, že budú uspokojovať pohľadávky vytvorené k 30. novembru 2020. Podľa dát, ktoré má portál vZdravotníctve.sk k dispozícii, však len zariadenia v pôsobnosti rezortu mali k tomuto dátumu záväzky po lehote splatnosti 574,1 milióna eur.

Ako ďalej uviedol portál vZdravotníctve.sk, od minulého roka sú nemocnice pre pandémiu v zložitej finančnej situácii pre vysoké a ťažko predvídateľné náklady na zdravotnú starostlivosť. Ministerstvo dodalo, že plánované zdravotné výkony sú vykonávané obmedzene, a to ovplyvnilo výnosy od zdravotných poisťovní. Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar však pripomína, že gro nesplatených dlhov nepochádza z obdobia pandémie. „Je otázne, aký vplyv mala pandémia na hospodárenie jednotlivých nemocníc. Ak sa kvantifikuje tento dopad, tak by štát mal dofinancovať touto sumou celý sektor,“ uviedol. Ako už portál vZdravotníctve.sk informoval, ku koncu minulého roka 10 štátnych nemocníc vykázalo stratu 76,5 milióna eur. Dáta za ostatné zdravotnícke zariadenia zatiaľ k dispozícii nie sú.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák