Dokedy treba zadať platby na konci roka 2020

Autor: redakcia
22.12.2020 (09:30)

Ak chcete poslať platbu na cudzí účet ešte v tomto roku, nenechávajte si to na poslednú chvíľu. Najviac času ostáva na prevody cez internet, najmenej cez pobočky bánk, ktoré majú na konci roka obmedzené otváracie hodiny.

Vianočné sviatky zaberú časť predposledného týždňa v roku a po štvrtkovom Silvestri nasleduje predlžený víkend. Navyše niektoré banky majú v posledných dňoch roka skrátené otváracie hodiny.

Kedy zadať príkazy

Pri prevodoch na poslednú chvíľu je rozhodujúce, či peniaze posielate v rámci jednej banky, v rámci Slovenska, v akej mene, akým spôsobom či štandardne alebo urgentne a napokon aj to, kde prevod robíte či v pobočke, cez bankomat alebo online.

V rámci jednej banky a v eurách sú prevody najrýchlejšie, v podstate okamžité. Do inej banky na Slovensku musíte mať rezervu aspoň deň. V cudzích menách musíte platby zadávať zvyčajne s niekoľkodňovým predstihom.

Aby peniaze odišli z vášho účtu na iný účet v banke na Slovensku (alebo v inej banke v rámci krajín SEPA, ktoré platia eurom) ešte v tomto roku, je možné zadať štandardný platobný príkaz, napríklad v Slovenskej sporiteľni na Silvestra do 12.00 hod. V ostatných bankách je to podobne okolo obeda. Poštová banka na oneskorencov počká až do pol siedmej večer.

Na to, aby platba v eurách aj prišla na účet príjemcu v inej banke na Slovensku ešte do konca roka, je potrebné zadať v Sporiteľni prevod najneskôr 30. decembra do 15:00 hod. Podobné časy majú aj iné banky, prehľad si pozrite nižšie v tabuľke. mBank však ponúka tento prevod aj na Silvestra do 8:00.

Mimo eurozóny s väčším predstihom

Ak posielate peniaze do zahraničia v inej mene ako eurách, treba sa poponáhľať ešte viac. Po tohtoročnom Silvestri totiž nasleduje štátny sviatok a potom víkend. Takže, ak by ste peniaze posielali štandardne vo štvrtok 31.12, prídu príjemcovi na účet až v pondelok 4. januára. Preto platby napríklad v britských librách je potrebné doručiť v Slovenskej sporiteľni najneskôr v utorok 29. decembra do 15:00.

Zrýchlená a urgentná platba

Ak nestíhate horespomínané termíny, máte možnosť na poslednú chvíľu využiť urgentné či zrýchlené platby. Tie sú síce o dosť drahšie, aj o niekoľko desiatok eur, ako bežné platby, ale účelu poslúžia. Pri urgentných platbách tiež záleží na mene v akej platbu posielate, napríklad v Slovenskej sporiteľni v prípade eur a amerických dolárov je posledný termín 31. decembra do 12:00 hod. V prípade českých korún, maďarských forintov či britských libier je to 31. december len do 9:30 hod.

V ČSOB musíte urgentnú platbu poslať na Silvestra do 12:00 v pobočke a do 15:00 elektronicky.

Hotovosť na účet či do vkladomatu

V prípade, že nestihnete stanovené termíny, môžete ešte využiť aj priamy vklad hotovosti na účet príjemcu v jeho banke alebo vkladomat. Rozdiel v rýchlosti medzi vkladom na pobočke alebo cez vkladomat tej istej banky nie je.
Vklady hotovosti sú na účet pripísané bezprostredne po ich realizácii v pobočke. Človek ich teda môže vložiť aj na Silvestra dokedy sa všetky pobočky nezatvoria.

Vkladomaty sú určené len pre vlastných klientov konkrétnej banky, takže nie sú vhodné na preposielanie peňazí na cudzie účty. V niektorých bankách sa však dá aj cez bankomat posielať peniaze. Vkladomaty poslúžia na to, aby ste na konci roka mali na účte dosť hotovosti, aby vám platby odišli. Slovenská sporiteľňa prijíma vklady hotovosti cez vkladomaty na Silvestra do 16:30 hod.

platby
 
Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com