Dopyt po úveroch podľa odhadov čiastočne ochladne

01.06.2020 (17:00)

Ekonomická recesia spôsobená koronavírusom obmedzí možnosti ľudí kupovať nehnuteľnosti

Úverovanie obyvateľstva v apríli mierne spomalilo a očakáva sa čiastočné ochladenie trhu. "Pre nadchádzajúce mesiace očakávame, že dopyt po úveroch čiastočne ochladne, keďže ekonomická recesia spôsobená koronavírusom obmedzí možnosti ľudí kupovať nehnuteľnosti," povedala pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová. Konečný vývoj ale bude podľa nej závisieť hlavne od toho, aký dopad bude mať kríza na náš trh práce, koľko ľudí pripraví o prácu, koľko ľudí sa bude musieť popasovať so znížením svojho príjmu a podobne. Od toho sa bude potom vyvíjať aj dopyt po úveroch a nehnuteľnostiach.

Celkový objem úverov poskytnutých obyvateľstvu predstavoval na konci apríla 38,9 mld. eur pri medziročnom náraste o 7,7 percenta. "V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška úverovanie obyvateľstva aj počas tohtoročného apríla rástlo, ale týkalo sa to hlavne úverov na nehnuteľnosti," konštatuje Glasová. V medzimesačnom porovnaní, teda apríl 2020 verzus marec 2020, je ale vidieť isté spomalenie tempa rastu. Stav úverov poskytnutých obyvateľstvu sa totiž v apríli oproti marcu takmer nezmenil, resp. vzrástol len o nepatrných 0,3 %.

Objem poskytnutých nových úverov na bývanie pre domácnosti dosiahol v apríli niečo vyše 637 mil. eur. V porovnaní s marcom je to podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika výrazný pokles zhruba o 100 mil. eur: "Čísla sú však napriek tomu prekvapujúco vysoké. V porovnaní v minuloročným aprílom dokonca banky poskytli počas koronakrízy viac úverov na bývanie, čo je jednoznačne prekvapujúce. Zároveň ide o pozitívnu správu pre bankový trh, ktorý sa pôvodne obával silnejšej kontrakcie trhu."

Nové hypotéky v marci dosiahli prakticky identický objem ako v novembri 2019 a v úvodných dvoch mesiacoch tohto roka, čo bolo podľa analytika samo osebe prekvapivé, keďže v druhej polovici marca boli ľudia doma a banky mali reálne obmedzenú činnosť. V marci číslam pravdepodobne pomohol dobeh zmlúv, keď sa začala vyplácať časť hypoték schválených ešte začiatkom roka. V apríli bol tento „zásobník“ nových úverov logicky prázdnejší, aj keď v aprílových číslach sa určite prejavila aj časť už skôr schválených úverov. Zároveň sa v číslach premietli aj úvery na nešpecifikovanú nehnuteľnosť, pri ktorých má človek až pol roka na to, aby si po podpise úverovej zmluvy našiel nehnuteľnosť a začal úver čerpať.

Zásadne sa navýšili refinančné hypotéky. Pri refinančných hypotékach ide o výrazný nárast o 75 %. "Môžeme povedať, že bankám na súčasnom trhu klesajúceho objemu nových hypoték výrazne pomáha refinančný trh, na ktorom sa časti dlžníkov stále oplatí meniť banku pre lepšiu úrokovú sadzbu," povedal Búlik. Tejto situácii nahráva aj fakt, že úrokové sadzby v marci a apríli v rámci preventívnych opatrení nezdvihli všetky banky. Zo zverejnených údajov vidno jednoznačný pohyb od bánk s výrazne zvýšenými úrokmi k bankám, ktoré úrokové sadzby nezvýšili vôbec, prípadne len mierne.

Naďalej však podľa Glasovej platí, že ľudí k riešeniu vlastného bývania bude motivovať nízka úroková sadzba z hypoték. Vývoj sadzieb z úverových aj vkladových produktov závisí vo veľkej miere od vývoja hlavnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a od nastavenia jej menovej politiky. Hlavná sadzba v menovej únii sa stále nachádza na nule, teda na svojom rekordnom minime. ECB nenaznačuje zatiaľ zmeny. "Očakávame, že hlavná sadzba Európskej centrálnej banky bude na nulovej úrovni nielen počas tohto roka, ale zrejme ešte aj budúci rok. Eurozóna sa totiž nachádza vo fáze recesie, ktorá bude zrejme ešte silnejšia ako recesia počas hospodárskej krízy v roku 2009," konštatuje Glasová.

Čo sa však pod vplyvom aktuálnej krízy môže podľa analytičky zvyšovať, sú rizikové prirážky pri hypotékach a úveroch. To bude súvisieť s tým, že kríza zhorší ekonomické podmienky, trh práce, zvýši nezamestnanosť a zníži disponibilné príjmy domácností. "Tu bude ale úlohu zohrávať aj konkurenčný boj o klienta medzi bankami, ktorý bude pôsobiť brzdiaco na zvyšovanie rizikových prirážok. Očakávame teda, že úrokové sadzby z vkladových aj úverových produktov sa v najbližšom období meniť nebudú, a keď aj k určitým zmenám dôjde, budú skôr kozmetické," uzavrela Glasová.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia