Dostupnosť bývania pre mladých sa podľa Partners Group zhoršuje

29.03.2023 (15:00)

Úrokové sadzby na hypotékach stúpajú, čo niektorých odrádza od vlastného bývania.

Dostupnosť bývania pre mladých sa podľa spoločnosti Partners Group zhoršuje. Problémom nie sú len vysoké mesačné splátky, ale aj maximálny limit úveru, ktorý banka poskytne. Vyššie splátky zase môžu dostať do úverovej pasce ľudí, ktorí už úver na bývanie majú a fixácia na hypotéke sa im končí v najbližších dvoch rokoch.

Koncom minulého roka sa prvýkrát od roku 2019 začali ceny nehnuteľností na bývanie hýbať smerom nadol a mnohí v tom zacítili príležitosť. Podľa analytika Finančného kompasu Mateja Dobiša však tento trend neplatí plošne a pre všetky typy nehnuteľností. Reálny pokles nehnuteľností je podľa neho vyčísliteľný len ťažko, keďže z trhu zmizli vplyvom vyšších úrokov ponuky, ktoré sa predávajúci rozhodli podržať. „Z ponúk, ktoré sú online, však vidíme zatiaľ minimálne poklesy. Ceny nehnuteľností sa často zvyknú označovať ako nadhodnotené, aktuálne obdobie však môžeme vnímať ako test ich reálnej hodnoty,“ vysvetľuje Dobiš.

Ako pokračoval odborník na investovanie zo spoločnosti Partners Group Maroš Ovčarik, oplatí sa počkať a využiť prípadne ešte väčší pokles. „Makroukazovatele naznačujú spomalenie ekonomického rastu. Posledný kvartál minulého roku už ceny nehnuteľností začali klesať a úrokové sadzby na hypotékach sa strojnásobili oproti svojim historickým minimám zo začiatku roku 2022. To všetko hrá v prospech ďalšieho poklesu cien nehnuteľností,“ uvádza Ovčarik.

Aj pri nehnuteľnostiach však podľa neho platí, že predpovedať s istotou ich budúci vývoj je nemožné, podobne ako pri akciách. „Pokiaľ človek plánuje nehnuteľnosť vlastniť roky, dobrou správou je, že ceny nehnuteľností v dlhých horizontoch rastú. A pokiaľ nehnuteľnosť kupuje na bývanie a nie na špekuláciu, ani prípadný dočasný pokles jej hodnoty by ho nemal výraznejšie vyrušiť,“ dodáva Ovčarik.

Ako ďalej uviedla odborníčka na osobné financie z Partners Group Ivana Mikitová, ideálny moment na kúpu nehnuteľnosti neexistuje, rovnako ako pri investovaní. Zabezpečenie vlastného bývania je jedna zo základných potrieb a vždy bude podľa nej výhodnejšie vlastniť nehnuteľnosť, ako si ju prenajímať. „Navyše, fixácia, ako aj úroková sadzba sa počas 30 rokov niekoľkokrát zmenia. Takzvaný normál v tomto prípade neexistuje. Hypotekárny sentiment by nemal byť dôvodom, aby sme menili naše sny a plány,“ dodala Mikitová.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia