Investovanie cez banku

Dušan Svitek
Logo Slovenskej sporiteľne

Pýtajte sa Dušana Sviteka, vedúceho oddelenia retailového predaja a riadenia investičných produktov Slovenskej sporiteľne. Vaše otázky prijímame od 15.12.2010 do 31.1.2011.
  • 24.01.2011 - Môžem cez banku obchodovať na burze?  
    25.01.2011 - Áno, Je to štandard, každým zadaním pokynu na nákup či predaj akcií sa tento posunie na príslušnú burzu. Banka alebo obchodník nemôže pokyn od neprofesionálneho klienta (podľa MIFID) uspokojovať z vlastného portfólia cenných papierov. 
  • 21.01.2011 - Môžem cez banku investovať aj do zlata? Aké má takáto investícia výhody? 
    24.01.2011 - Investovanie do zlata je jeden z najstarších spôsobov investovania alebo sporenia. Zlato sa používa ako investičný nástroj na rozloženie rizika zo štandardných typov investícií. Aj Slovenská sporiteľňa ponúka možnosť investovať do zlatých odliatkov rýdzosti 99,99 % klientom privátneho bankovníctva. Aj investícia do zlata so sebou nesie vysoké riziko krátkodobej zmeny ceny zlata, takže pre nákupom väčšieho množstva zlata by som vám odporúčal poradiť sa s odborníkmi. 
  • 17.01.2011 - Vlastním podielový list a chcel by som ho predčasne vyplatiť. Ako to môžem urobiť a stratím nejaké peniaze? 
    18.01.2011 - Pri predaji podielového listu postupujete podobne ako pri jeho nákupe. Podielové listy sa predávajú za aktuálnu cenu, ktorá môže byť vyššia aj nižšia ako pri ich nákupe. Pri predaji vám banka zaúčtuje poplatok uvedený v dokumentoch fondu. Pre domáce fondy sú všetky tieto údaje dostupné aj na internete.
    Pred predajom fondu je vhodné získať informácie napríklad z reportov fondov dostupných aj
    na internete alebo požiadať o informácie priamo v obchodnom mieste banky či spoločnosti, v ktorej ste ich nadobudli. Môžete sa tak vyhnúť predaju v nesprávnom čase. Najčastejšou chybou pri investovaní do podielových listov býva nedodržanie investičného horizontu alebo predaj pri krátkodobom výkyve výkonnosti. 
  • 17.01.2011 - Ak by som odpredával akcie ESPA Europe emergansing fondu môžem uviesť v banke pri akej hodnote chcem akcie previesť? A aké poplatky mi banka strhne ak pri investovaní ak som zaplatil vstupný poplatok? Bude táto výplata zdaňovaná automaticky alebo si ju musím dať do príjmu v daňovom období?
    19.01.2011 -
    Pri predaji uvedeného ESPA fondu podielnik zadáva predajný pokyn bez ceny. Takéto pokyny sa realizujú rovnako pre všetkých podielnikov za referenčné ceny stanovené podľa podmienok fondu. Limitné ceny určené klientom sa štandardne používajú pri fondoch obchodovaných na burze (tzv. ETF), podobne ako pri akciách.

    Výstupný poplatok závisí od individuálnych podmienok fondu, o ktorých ste boli informovaný pri nákupe fondu. V prípade ESPA Stock Europe - Emerging je aktuálny výstupný poplatok 0 %.

    Kapitálový výnos klienta, z podielových fondoch zriadených v zahraničí, nie je ošetrený zrážkovou daňou a klient je povinný zahrnúť takýto príjem do ročného zúčtovania dane za dané obdobie.
  • 14.01.2011 - Môžem cez banku investovať aj online? 
    17.01.2011 - Áno, investovať môžete aj z domu. Banky ponúkajú tento servis skúsenejším investorom buď priamo alebo prostredníctvom špecializovaných dcérskych spoločností. Napríklad online obchodovanie v skupine Erste sa riadi prostredníctvom dcérskej spoločnosti BrokerJet. 
  • 10.01.2011 -  Môžem podielový list kedykoľvek predať?
    12.01.2011 - Ak vlastníte podielový list otvoreného podielového fondu, tak áno. Pri uzatvorených podielových fondoch alebo pri iných špeciálnych fondoch môže byť predaj podielového listu obmedzený. Tieto obmedzenia musia byť uvedené v dokumentoch fondu a pri nákupe ich musia mať investori k dispozícii. 
  • 10.01.2011 -  Môžem cez banku investovať aj online?
    12.01.2011 -  Áno, investovať môžete aj z domu. Banky ponúkajú tento servis skúsenejším investorom buď priamo alebo prostredníctvom špecializovaných dcérskych spoločností. Napríklad online obchodovanie v skupine Erste sa riadi prostredníctvom dcérskej spoločnosti BrokerJet.
  • 07.01.2011 -  Aké podmienky musím splniť, ak chcem cez banku investovať do podielových fondov?
    10.01.2011 - Investovať môže každý. Najskôr ale banka alebo obchodník s CP bude o vás potrebovať informácie o vašich investičných znalostiach, o vašom vzťahu k riziku a podobne. Tieto informácie poslúžia najmä na vašu ochranu pred rizikom a banka je povinná ich analyzovať na základe európskej smernice MIFID. Z týchto informácií môže vyplynúť, že niektoré investičné produkty pre vás nie sú vhodné napríklad z dôvodu, že sú spojené s vyšším rizikom alebo majú dlhší investičný horizont, ako požadujete. 
  • 04.01.2011 -  Prečo by som mal investovať do podielových fondov cez banku a nie cez iné investičné inštitúcie?
    07.01.2011 -  Investovanie do podielových listov je štandardizované a kontrolujú ho príslušní regulátori finančného trhu. Okrem produktovej ponuky by preto medzi jednotlivými obchodníkmi, vrátane bánk, nemali byť veľké rozdiely. Pri výbere správcovskej spoločnosti by ste mali postupovať podobne ako pri výbere banky na štandardné bankové produkty. Ak sa rozhodnete pri investovaní do podielových listov pre banku, pozrite si ponuku jej produktov alebo podielových listov, poplatky, dostupnosť a pod.
  • 03.01.2011 -  Ponúka banka len vlastné cenné papiere alebo aj iných subjektov?
    05.01.2011 -  Slovenská sporiteľňa patrí medzi najväčších manažérov domácich emisií pre firemnú klientelu. Keďže ide o rizikovejší cenný papier oproti štátnym dlhopisom alebo HZL, záujem o tieto cenné papiere majú najmä profesionálni investori. Slovenská sporiteľňa ponúka klientom možnosť participácie na emisiách pripravovaných v rámci skupiny ERSTE.
1 2 »
Ďalšie témy v poradenstve