ECB očakáva pomalší rast ekonomiky a zrýchlenie inflácie

14.06.2018 (18:00)

Banka v tomto roku predpokladá rast ekonomiky eurozóny o 2,1 %, doteraz prognózovala 2,4 %, inflácia však podľa nej bude vo výške 1,7 %, predošlá predikcia rátala s infláciou 1,4 %.

Európska centrálna banka (ECB) zhoršila svoju prognózu tohtoročného ekonomického rastu eurozóny, ale v porovnaní s predchádzajúcou predikciou očakáva zrýchlenie inflácie. Banka po svojom štvrtkovom zasadaní uviedla, že v tomto roku predpokladá rast hospodárstva 19-člennej eurozóny o 2,1 percenta. Jej predošlá predpoveď rátala s rastom o 2,4 percenta. Medziročná inflácia v eurozóne v tomto roku ale aj v nasledujúcich dvoch rokoch bude podľa ECB v priemere 1,7 percenta. Doteraz banka prognózovala, že v rokoch 2018 a 2019 bude inflácia vo výške 1,4 percenta.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

ECB po štvrtkovom zasadaní uviedla, že chce postupne ukončiť program nákupov dlhopisov do záveru tohto roka. Rada guvernérov ECB na zasadaní v Rige rozhodla, že dlhopisy bude terajším tempom, a to za 30 mld. eur mesačne, nakupovať do konca septembra. Ak údaje o vývoji inflácie potvrdia strednodobý výhľad Rady guvernérov v oblasti rastu cien, ECB bude počas októbra až decembra nakupovať dlhopisy iba za 15 mld. eur mesačne a potom tieto nákupy ukončí.

Banka zároveň potvrdila svoje úrokové sadzby a uviedla, že ich nezvýši prinajmenšom do leta budúceho roka. Smerovanie k ústupu od stimulačných opatrení ECB ohlásila deň po tom, ako americký Federálny rezervný systém v tomto roku úroky už druhýkrát zvýšil a signalizoval ich ďalší rast.


Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák