Falošné účty nie je ľahké založiť

Autor: Andrej Dorič
11.05.2012 (07:30)

V susednej Českej republike sa v poslednom čase objavujú podvodníci, ktorí si na ukradnuté občianske preukazy otvárajú falošné účty. Tie používajú na pranie špinavých peňazí. 

Na falošné účty používajú podvodníci najmä online banky. BANKY.sk zistili, že tak ľahko sa falošný účet založiť nedá.

mBank bola v českých médiách označovaná za banku, kde je najviac takých falošných účtov. Takže by sa tam mal dať aj jednoducho založiť účet. „Vždy vyžadujeme fyzickou identifikaci klienta při otvírání účtu, stejně jako kamenné banky. Nadále platí, že mBank neotevírá a ani v minulosti neotevírala účty bez osobního ověření totožnosti klienta,“ tvrdí Ivana Buriánková hovorkyňa českej mBank.

Buriánková tiež tvrdí, že nie je pravda, že ministerstvo financií vedie s mBank správne konanie kvôli veľkému množstvu falošných účtov, ale je to kvôli podozreniam s prania špinavých peňazí. Falošných účtov banka eviduje iba 14 z celkového počtu 800 000 účtov, ktoré mBank sama odhalila a nahlásila polícii. „Nie je to systémový problém,“ dodáva hovorkyňa mBank.

Aj Zuno banka v Česku mala mať problémy s falošnými účtami. K prípadu sa však nechce vyjadrovať. „Informace o právě probíhajících šetřeních podléhají bankovnímu tajemství, a proto se zatím k jejich průběhu nebudeme vyjadřovat,“ uvádza Lukáš Tomis, PR Manager - CZ & SK.


V Zuno banka však tiež na založenie účtu potrebujete občianský preukaz, mobilný telefón a e-mailovu adresu. Musíte mať trvalý/prechodný pobyt na územi SR a vek nad 18 rokov.

Podobne aj v Tatra banke nie je možné si založiť účet online. “Čo sa týka založenia účtu v pobočke, pravosť občianskeho preukazu je kontrolovaná vďaka skeneru dokladov,” dodáva Marína Smolková, hovorkyňa Tatra banky. V tejto banke neevidujú žiadne falošné účty.
Foto: Ivan Sedlak