Finančný horoskop 2020

Autor: redakcia
07.01.2020 (15:40)

Začiatok nového roka je vhodným obdobím na bilancovanie uplynulého roka a na novoročné predsavzatia. Medzi najobľúbenejšie predsavzatia patrí aj rozumnejšie hospodárenie s peniazmi. Ak dodržíte tieto pravidlá, určite sa vám bude dariť.
 

Zistite, kde môžete ušetriť

Veľa domácností vôbec netuší, kam im odchádzajú peniaze. Kým pravidelné mesačné výdavky, ako sú bývanie, energie, poplatky za mobil, internet sú každý mesiac rovnaké, horší prehľad majú pri výdavkoch na stravu, zábavu, dovolenky, kozmetiku, či oblečenie. Urobte si prehľad vašich príjmov a výdavkov.

Pokiaľ uhrádzate nákupy kartou, pomôže vám spending report v internetbankingu, kde už budete mať výdaje roztriedené. vaša banka túto funkcionalitu neponúka, pomôžu vám výpisy z banky a roztriedenie výdajov bude na vás. Ak ste zvykli platiť v obchode v hotovosti, analýzu výdavkov dokážete spraviť jedine tak, že si poctivo budete odkladať všetky účtenky. „Apelujem na to, že ak má finančná bilancia splniť svoj cieľ t.j. byť podkladom pre správne nastavenie finančného rozpočtu, musí byť pravdivá a musí odzrkadľovať príjmové a najmä všetky výdavkové položky za dané časové obdobie.“ dopĺňa Sylvia Ďatelinková zo Slovenskej bankovej asociácie.  

Skúste sa pri hľadaní rezerv vo výdavkoch zamerať na tieto oblasti:
- obmedzte obedy v reštauráciach
- namiesto auta využívajte MHD
- zbavte sa nevýhodných úverov a spojte ich do jedného lacnejšieho
- neplatťe za služby, ktoré nepotrebujete

Začnite sporiť

Hlavnou príčinou, alebo najčastejšou výhovorkou sú nízke príjmy. No podľa odborníkov na financie dokáže zo svojej výplaty ušetriť každý, bez ohľadu na to, koľko mu mesačne príde na účet. Dôležité je, aby ste vedeli, na čo si sporíte. Viac o sporení si prečítajte v tomto článku Základy finančného hospodárenia I., v ktorom sme sa zamerali na vhodnosť jednotlivých druhov sporení.
 

TIP: Na sporenie si posielajte peniaze hneď po výplate.


Zaujímavé informácie o tom, ako sa stať bohatým, prečo sa niekomu darí nasporiť na dovolenku, zbaviť sa hypotéky a ešte aj odložiť si na dôchodok nájdete v článku Finančný plán.

Pri zostavovaní finančného plánu je potrebné brať do úvahy nielen vaše príjmy a výdaje, ale treba do neho zahrnúť aj vytýčené ciele a finančné rezervy. Odborníci na financie sa zhodujú v tom, že 40% výdavkov by malo smerovať na spotrebu, max. 30% výdavkov by malo byť určených na splácanie úverov, 20% by malo byť určených na vytváranie dlhodobých rezerv (napr. sporenie na dôchodok) a zvyšných 10% by malo slúžiť na vytváranie finančnej rezervy (na neočakávané udalosti).

Čo ak vaše výdavky sú vyššie ako príjmy?

No a čo robiť ak sú výsledky vašej bilancie nepriaznivé? S. Ďatelinková radí: „Ak výsledky vášho hospodárenia ukazujú, že vaše výdavky prevyšujú príjmy, je potrebné začať s hľadaním možností riešenia, a to jednak za účelom zvýšenia vášho príjmu (napr. brigáda), ale aj za účelom zníženia výdavkov na nevyhnutné minimum. Bez prehodnotenia vynaložených výdavkov to totižto nepôjde. Možnosti sú rôzne, môžete napríklad obmedziť obedy v reštauráciách, či každodennú jazdu autom nahradiť MHD alebo ak splácate viaceré finančné záväzky z úverov tieto môžete refinancovať do jedného úveru." Z každej výplaty sa dá usporiť – poradíme, ako na to

Ak patríte do druhej skupiny tzn. vaše príjmy prevyšujú výdavky, určite vám odporúčame aktívny spôsob sporenia. Ušetrené peniaze si vkladajte na sporiaci účet, termínovaný vklad, či ich investujte do podielových fondov, kde sa budú naďalej zhodnocovať.

Užitočné rady na úspešné vykročenie do nového roku:

  • Vyhýbajte sa nevýhodným úverom. Plánovaním svojich výdavkov vopred si môžeme v živote naplniť oveľa viac cieľov. Ten istý cieľ nás môže stáť totiž omnoho menej, pokiaľ na neho šetríme v predstihu a pomáha nám pri tom získaný úrok či zhodnotenie, ako keď ho následne splácame a výrazne tak preplatíme jeho skutočnú hodnotu.
  • Nezabúdajte na krytie rizík. Chýbajúce alebo nesprávne nastavené poistenie nám pri nepredvídanej udalosti môže naštrbiť všetky plány do budúcna.
  • Najviac zo všetkého si však treba dať pozor na vlastnú disciplínu. Všetky predsavzatia, aj tie finančné, sú zbytočné, pokiaľ sa stanovených pravidiel nedržíme dlhodobo.

Foto: redakcia