Harmonizovaná inflácia v auguste dosiahla 3,3 %

17.09.2021 (18:00)

Tempo rastu cien sa zrýchlilo, v júli bola hodnota inflácie 2,9 %.

Rast cien potvrdili aj údaje o harmonizovanej inflácii. V auguste medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien dosiahla podľa Štatistického úradu SR hodnotu 3,3 %. Ide o miernu nižšiu hodnotu oproti národnej metodike spred pár dní. Tá hovorí o medziročnom raste spotrebiteľských cien na Slovensku o 3,8 %. Tempo medziročného rastu sa zrýchlilo tak pri národnej metodike, ako aj pri medzinárodnej metodike.

Výraznejší rozdiel medzi infláciou meranou týmito dvoma indexmi je podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej spôsobený tým, že harmonizovaný index neobsahuje imputované nájomné. Práve táto položka pritom zahŕňa aj ceny stavebných materiálov, ktoré sa aktuálne výrazne zvyšujú a tlačia tak nahor aj celkovú infláciu podľa nášho národného indexu. „Pod rast harmonizovanej inflácie sa výrazne podpísali hlavne potraviny. Okrem nich ťahali infláciu smerom nahor aj vyššie ceny ropy a benzínu, ktoré sa premietajú aj do cien ostatných výrobkov a služieb. No a zabudnúť nemôžeme ani na drahšie tabakové výrobky,“ povedala Glasová.

Analytici predpokladajú, že ceny tovarov a služieb budú stúpať aj v ďalších mesiacoch. Výrazný celosvetový no aj lokálny nárast dopytu po tovaroch a službách spôsobuje podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka zvyšovanie cien vo viacerých kategóriách tovarov a služieb. Tento trend sa zrejme nezmení ani v najbližších mesiacoch. „Počas jesenných mesiacov bude karty miešať aj tretia vlna pandémie a jej dopad na ekonomiku,“ poznamenala analytička 365.bank Jana Glasová.

V nasledujúcich mesiacoch budú ceny u nás podľa Glasovej rýchlo rásť a národná inflácia prekročí aj hranicu 4 %. Harmonizovaná inflácia bude pre odlišnú metodiku o niečo nižšia. „Situácia vo svete sa totiž tak rýchlo nezmení a globálnu ekonomiku bude naďalej sužovať surovinová kríza, ktorá sa vyznačuje silným dopytom a slabou ponukou mnohých materiálov a tovarov,“ uviedla Glasová. Smerom nahor budú infláciu teda tlačiť podľa nej hlavne vyššie ceny výrobných vstupov a stavebných materiálov, ropy, energií, agrokomodít a potravín.

 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák