Inflácia zdražuje aj cenu poistiek a bankových služieb

Autor: redakčne upravené
27.11.2023 (15:00)

Od začiatku roka banky menili sadzobníky poplatkov 16 krát. Pozrite si, ktorým transakciám sa treba vyhýbať.

„Podľa zverejňovaných údajov o odplatách vyžadovaných od klienta služby spojené s vedením bežného účty medziročne ak zdraželi, tak od 12 % do 36 %. Jedným dychom však treba povedať, že nahor nešli ceny všetkých úkonov a zdraženie sa týka predovšetkým papierových výpisov z účtu, pričom poplatky za elektronické sa nemenili (ostali bezplatné),“ hovorí Pavel Škriniar, finančný analytik Swiss Life Select.

Okrem papierových výpisov z účtu, zvyšovanie poplatkov sa najviac týkalo operácií na pobočke -zadávanie platobných príkazov, správa trvalých príkazov/inkasa, výbery a vklady hotovosti na účet. Niektoré banky (VÚB a SLSP) sprísnili podmienky na poskytnutie zľavy z poplatku za vedenie účtu. Avšak, na trhu stále existuje viacero bánk, ktoré ponúkajú bezplatný účet bez podmienok.

Naopak, služby banky spojené s hypotékami zlacneli. Túto skutočnosť si klienti možno ani nevšimli, keďže banky v rámci konkurenčného boja o klienta zvyknú určité typy poplatkov odpúšťať. Klient tak môže ušetriť na poplatku za poskytnutie, ale i za predčasné splatenie. Pravdou je, že poplatky v súčastnosti zatienili rastúce úrokové sadzby, ktoré majú najväčší vplyv na výšku splátky.

Prečo rastie aj cena poistiek?

Cena poistenia tiež prechádza zmenami. Kým pri životnom poistení cena závisí od vstupného veku a zdravotného stavu (teda vo všeobecnosti sa pre človeka z roka na rok zvyšuje) a poistnej sumy, pri majetkovom poistení sa cena odvíja od hodnoty poisteného majetku. „Keďže inflácia zvýšila ceny áut, stavebných materiálov i spotrebičov a ich servisu, spolu s nimi rastie aj cena poistenia. Havarijné poistenie v niektorých prípadoch zdraželo približne o 14 %, poistenie domácnosti približne o 6 %, vysvetľuje P. Škriniar.

Druhým faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu poistiek, je škodovosť. Čím viac poisťovne vyplatia na poistných udalostiach, tým viac potrebujú vyzbierať na poistnom. Klimatické zmeny jednoznačne vedú k vyššej škodovosti.

Ďalší faktor, ktorý negatívne ovplyvňuje cenu poistnenia je počet podvodných konaní. Ak poisťovňa vyplatí poistné plnenie, ktorého pôvod nebol náhodný ale úmyselný, navýši to odhady poisťovne do budúcnosti. A následne sa to prejaví v cene poistenia. Počet odhalených podvodov každým rokom stúpa. Allianz, Generali a Uniqa za 10 mesiacov odhalili takmer 3750 poistných podvodov v celkovej hodnote takmer 13,5 miliónov eur.
 
Zdroj: Swiss Life Select, Foto: Ivan Sedlák