Investori v minulom roku sústredili svoje aktivity najmä v Európe

27.03.2020 (15:45)

Pri obchodoch v regióne strednej a východnej Európy sa podľa štúdie o fúziách a akvizíciách od CMS využíva dlhšie "premlčacie obdobie".

Investori v minulom roku sústredili svoje aktivity najmä v Európe a hlavné slovo mali predávajúci. Transakcie vo forme fúzií a akvizícií na európskych trhoch boli z hľadiska rizika „priateľské k predajcovi“, zatiaľ čo na amerických trhoch bol uprednostňovaný kupujúci. Takmer polovica z obchodov, ktoré sa vlani na svetových trhoch zrealizovali, predstavovala vstup investorov na nové trhy (46 %) alebo boli vo forme akvizície know-how, či akvizície odborníkov a zamestnancov. Vyplýva to z výročnej európskej štúdie o fúziách a akvizíciách, ktorú zverejnila advokátska kancelária CMS.

Medzi kľúčové zistenia patrí okrem iného rastúci trend využitia technológií, nárast popularity poistenia a záruk, postupný pokles využitia doložiek o úprave nákupných cien, ale aj vzostupný trend využitia nástroja „lock box". Pri tomto mechanizme sa všetky prostriedky z transakcie ukladajú do banky a banka následne realizuje platby. Časté bolo aj využitie nástroja „de minimis“, ktorý vylučuje individuálne nároky zo zrealizovanej transakcie pod úroveň minimálne stanovenej ceny.

Medzi jednotlivými krajinami však podľa štúdie existujú značné rozdiely. Poistenie a záruky sa najčastejšie využívali pri obchodoch zrealizovaných v Spojenom kráľovstve. „Zabezpečenie si istoty pri transakcii súviselo najmä s politickou situáciou na Britských ostrovoch a neustále odkladaným odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie,“ objasnila partnerka a vedúca korporátneho tímu v advokátskej kancelárii CMS v Bratislave Petra Čorba Stark. Pri transakciách zrealizovaných vo Francúzsku a v nemecky hovoriacich krajinách zas najmenej prichádza k úprave konečnej kúpnej ceny po tom, čo sa obe strany dohodnú na uzatvorení obchodu.

Región strednej a východnej Európy má zase dlhšie tzv. premlčacie obdobie. „Znamená to, že na Slovensku a v okolitých krajinách sa uplatňuje maximálna lehota stanovená zákonom, v rámci ktorej je možné podať žalobu alebo uplatniť si svoje práva. V niektorých prípadoch je táto lehota zmluve dohodnutá aj na dlhšie obdobie. V našom regióne sa tento princíp uplatňuje až pri tretine obchodov, pričom svetový priemer je pätina obchodov,“ doplnila Čorba Stark. Môže za to stále pretrvávajúca slabá dôvera v slovenské súdnictvo, ktorá zapríčinila aj vyššie využitie ustanovení o nepriaznivých zmenách.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia