Investovanie je podľa odborníkov spôsob, ako poraziť infláciu a zabrániť znehodnocovaniu úspor

01.07.2022 (18:00)

Slováci majú v bankách takmer 43 miliárd eur, ich zhodnotenie sa v priemere pohybuje okolo nuly.

Ešte začiatkom roka sa za úspešnú investíciu považovala taká, ktorá porážala infláciu. Dnes už toto tvrdenie podľa vyjadrení spoločnosti Sophistic Pro finance neplatí. O úspešnej investícií hovoríme vtedy, keď dokáže čo najviac eliminovať negatívny dopad inflácie. „Samozrejme, v ideálnom prípade aj rast cien poraziť. To je však v dnešnej situácii skutočne náročné a kto by to chcel uskutočniť, musel by extrémne riskovať, čo za to nestojí,“ povedal pre agentúru SITA generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko.

Vysoká inflácia spôsobí Slovákom na ich úsporách veľké škody. „Už dlhodobo upozorňujeme na to, že väčšina obyvateľov má svoje peniaze uložené v bankových produktoch s extrémne nízkymi úrokovými sadzbami. Hoci takto uložené peniaze ľuďom prerábali už v minulosti, nebolo to až také markantné. Ak však bude inflácia dlhodobo taká vysoká, resp. sa ešte navýši, bude to pre majetok ľudí katastrofa,“ varuje Valko.

Investovanie na finančných trhoch je dlhodobo podľa analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika jediný spôsob, ako môže bežný investor poraziť infláciu a zabrániť znehodnocovaniu vlastných úspor bez vysokého rizika. „V čase vysokej inflácie to platí dvojnásobne, keďže bankové nástroje ponúkajú veľmi nízke zhodnotenie a alternatívne investície sú zas príliš rizikové,“ povedal pre agentúru SITA Búlik.

Najviac podľa Búlika pomáha pravidelné investovanie do podielových a ETF fondov, a to predovšetkým do akciových. „Priemerné zhodnotenie akciových trhov za celé 300-ročné obdobie vrátane všetkých kríz presahuje 9,5 % ročne. Pritom na všetkých sledovaných regiónoch a obdobiach výnos akcií spoľahlivo prekonal infláciu. To sa, naopak, nedá povedať o dlhopisoch. Tie síce prinášali stále zaujímavý výnos 5,4 % ročne, avšak nie vždy tento výnos stačil na pokrytie inflácie,“ poznamenal Búlik.

Investovať alebo sporiť si je podľa investičného analytika spoločnosti FinGO.sk Františka Burdu dôležité v každej situácii. Teda bez ohľadu na to, či je inflácia nízko alebo vysoko, odkladať časť peňazí bokom by sme si mali vždy. „Treba si uvedomiť, že všetky bankové produkty, ako sú bežné, sporiace účty, vkladné knižky alebo termínované vklady s takmer nulovým úročením, naše peniaze znehodnocujú a keď na nich nechávate všetky úspory, je to vlastne to isté, ako keby sme si peniaze schovávali doma pod vankúšom,“ skonštatoval Burda.

Avšak na Slovensku podľa prieskumu 365.bank investuje stále len tretina ľudí. Podľa dát NBS majú Slováci v bankách takmer 43 miliárd eur, z ktorých až 37 miliárd je uložených na bežných účtoch, termínovaných vkladoch či vkladoch s výpovednou lehotou. Ich zhodnotenie sa v priemere pohybuje okolo nuly. „Na Slovensku je všeobecne nízky záujem o investovanie,“ doplnil šéf produktov v 365.bank Tomáš Barbarič.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia