Ako investovať a sporiť v banke

Katarína Sasiková
J&T Banka

Pýtajte sa Kataríny Sásikovej, riaditeľky privátneho bankovníctva J&T banky. Vaše otázky prijímame od 1. mája do 15. júna  2014.  
  • 10.06.2014 - Sú menové deriváty bezpečná investícia? 
    11.06.2014 - Menové deriváty patria medzi rizikovejšie investície, ktoré však môžu priniesť atraktívne zhodnotenie. Mnohokrát sa používajú na ochranu investorov pred nepriaznivými pohybmi na devízových trhoch. Zjednodušenie povedané, sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. 
  • 09.06.2014 - Sú nejako moje investície cez banku chránené? Môžem prísť o všetky peniaze? 
    10.06.2014 - Investície, na rozdiel od vkladov v banke, nespadajú pod systém ochrany vkladov. V prípade nesprávnych investičných rozhodnutí a podstupovaní extrémne vysokého rizika možno teoreticky prísť o vložené peniaze. V J&T Banke však naši klienti investujú tam, kam investujeme aj my sami. Teda uvádzame také investičné príležitosti, ktorým veríme a ktoré zároveň prinášajú optimálny pomer rizika a výnosu. 
  • 06.06.2014 - Môžem podielový list kedykoľvek predať a stratím na tom niečo? 
    09.06.2014 - Jednou z výhod podielových listov je ich solídna likvidita, pretože ich možno prakticky kedykoľvek predať a relatívne rýchlo, v priebehu niekoľkých dní, sa dostať k finančných prostriedkom. Časť podielových fondov si pri predaji účtuje tzv. výstupný poplatok. To, či investor celkovo zarobí alebo prerobí, závisí od rozdielu medzi nákupnou a predajnou cenou spolu so zohľadnením všetkých poplatkov, teda už spomínaného výstupného a prípadne aj vstupného.

     
  • 05.06.2014 - Aké ročné výnosy môžem čakať pri investovaní do podielového fondu? 
    06.06.2014 - Očakávané výnosy nemožno paušalizovať a zovšeobecňovať. Závisia predovšetkým od zamerania fondu na konkrétnu triedu aktív, sektor či región. Veľa navyše závisí aj od toho, v akej ekonomickej kondícii sa nachádza globálna ekonomika, konkrétna geografická oblasť alebo sektor hospodárstva, na ktoré sa daný podielový fond zameriava. Vo všeobecnosti platí, že čím rizikovejšie aktíva drží fond v portfóliu, tým vzniká priestor pre vyšší výnos, ale aj vyššiu stratu. 
  • 04.06.2014 - Aký je rozdiel medzi podielovým a hedgovým fondom? 
    05.06.2014 - Napriek tomu, že hedge fondy a podielové fondy sa na prvý pohľad môžu zdať ako podobné štruktúry, majú veľa rozdielnych charakteristík. V oboch prípadoch ide o kolektívnu formu investovania, kde portfólio aktívne spravujú profesionáli. Tu sa však podobnosti končia. V prípade hedge fondov je železným pravidlom, že manažér fondu má, na rozdiel od bežného podielového fondu, osobnú majetkovú angažovanosť v ňom. Vzbudzuje to dôveru u investorov. Jednou z najväčších výhod hedge fondov sú ich väčšie investičné možnosti. Majú voľnejšie ruky, nižšiu reguláciu a nie sú viazané zameraním fondu na štatút, ktorému by museli podriaďovať investičnú stratégiu. Spravidla investujú omnoho agresívnejšie s vyššou mierou rizika ako podielové fondy, pretože môžu pridávať do portfólia aj špekulatívne derivátové pozície ako opcie, staviť na pokles cien akcií cez tzv. predaje na krátko, alebo využiť tzv. finančnú páku (leverage). Rozdiel medzi hedgeovými a podielovými fondmi je aj v poplatkovej štruktúre. V prípade podielových fondov sú poplatky za správu portfólia štandardne fixné a relatívne vysoké bez ohľadu na výsledky fondu, kým u hedge fondov sú správcovské poplatky nižšie pre inú rozdielnu poplatkovú filozofiu. Hedge fond vyberá ďalšie poplatky za výkon, teda zhodnotenie zdrojov, napríklad 20% z výnosu, nie zo samotnej istiny, čím je motivovaný k maximalizácii návratnosti investícií. U podielových fondov táto priama angažovanosť chýba. Iným kľúčovým rozdielom je, pre koho sú fondy určené. Kým do podielových môže investovať aj bežný človek, hedge fondy sú určené len pre skúsených tzv. kvalifikovaných investorov s určitou výškou majetku a relatívne vysokou minimálnou investíciou. 
  • 03.06.2014 - Ako môžem investovať do podielových fondov? 
    03.06.2014 - Podielové fondy predstavujú pohodlný spôsob investovania na finančných trhoch, pričom človek nemusí byť expert na investície a nemusí na dennej báze sledovať finančné správy. O zverené prostriedky sa stará profesionálny portfólio manažér. Fondy sú zo strednodobého a dlhodobého hľadiska spravidla výnosnejšou alternatívou, ako klasické sporiace produkty. Ich výhodou je aj relatívne vysoká likvidita, keďže peniaze v prípade štandardných otvorených podielových fondov, nie sú viazané na určitý čas, na rozdiel od termínovaných vkladov. Odporúčame však dodržať minimálny investičný horizont v závislosti od typu podielového fondu, ktorý najlepšie zodpovedá rizikovému profilu klienta. Kolektívne investovanie umožňuje zároveň diverzifikáciu medzi viacero typov aktív pri nízkych nákladoch. Samotné investovanie do podielových fondov môže prebiehať buď prostredníctvom jednorazového vkladu, alebo pravidelnými investíciami, ktorých výhodou je nízka minimálna suma. 
  • 02.06.2014 - Môžem cez banku kúpiť aj zahraničné štátne dlhopisy. A aká je minimálna investícia? 
    03.06.2014 - Áno, samozrejme. J&T Banka, ako investičný špecialista, vie sprostredkovať nákup takmer akýchkoľvek dlhopisov. V našom prípade sú však všetky produkty podmienené vstupnou hranicou vkladu od 10 tis. EUR. Vo všeobecnosti však spodná hranica obmedzená nie je, závisí len od nominálnej hodnoty cenného papiera. Teoreticky sa dá nakúpiť aj jeden kus, avšak z hľadiska poplatkov to nie je veľmi výhodné. 
  • 29.05.2014 - Ak mám záujem o kúpu cenných papierov, musím mať bežný účet v banke? 
    30.05.2014 - Pri nákupe cenných papierov cez banku, vo všeobecnosti, nie je nutné mať otvorený bežný účet. Našim klientom ho však automaticky otvárame a to bezplatne. Nezáleží na tom, či sa jedná o nákup cenných papierov, alebo otvorenie termínovaného vkladu, resp. iného vkladového produktu, založenie bežného účtu je u nás samozrejmosťou. 
  • 27.05.2014 - Akou formou môžem cez banku investovať aj do zlata?  
    28.05.2014 - Ako privátna a investičná banka ponúkane niekoľko možností ako investovať do zlata. Od nákupu fyzického zlata (zlaté tehly, štítky, investičné mince a pod), cez obchodovanie s futures alebo ETF na burze, až po štruktúrované produkty s garanciou istiny a výnosom závislým od ceny zlata. V prípade nákupu fyzického zlata môžu klienti využiť úschovu v bezpečnostných schránkach alebo priestoroch trezora. Ďalšou možnosťou, ako mať expozíciu voči zlatu je nákup akcií spoločností, ktoré ťažia zlato. 
  • 26.05.2014 -  Za koľko môžem minimálne nakúpiť hypotekárne záložné listy?
    27.05.2014 - Vo všeobecnosti, spodná hranica nie je obmedzená, závisí len od nominálnej hodnoty cenného papiera. Teoreticky sa dá nakúpiť aj jeden kus HZL. Z hľadiska poplatkov to však nie je výhodné. V prípade záujmu investovať do HZL cez J&T Banku je nutné stať sa našim klientom, čo znamená vložiť sumu aspoň 10 tis. EUR. 
1 2 3 »
Ďalšie témy v poradenstve