Kde dnes zoženiete chorvátske kuny?

Autor: Robert Bestro
07.07.2015 (13:45)

Chorvátsko je medzi Slovákmi stále obľúbenou letnou destináciou. V tejto krajine môžete prežiť príjemnú dovolenku v peknom prostredí a za dobrú cenu.

V Chorvátsku sa však platí inou menou ako u nás a tak redakcia portálu Banky.sk zisťovala možnosti, kde si chorvátske kuny viete zaobstarať.

Sezónny (ne)záujem

Napriek tomu, že sa počet slovenských dovolenkárov v Chorvátsku výrazne neznižuje, hlásia niektoré banky prekvapivý nezáujem klientov o chorvátske kuny. Turisti sa zrejme spoliehajú na to, že väčšinu platieb zrealizujú bezhotovostne, prípadne si lokálnu menu vyberú priamo na mieste z bankomatu.

Máte otázku týkajúcu sa platobných kariet či platenia v zahraničí?


Medzi banky, ktoré kvôli nízkemu záujmu chorvátske kuny neponúkajú, patrí napríklad Slovenská sporiteľňa, ČSOB, alebo Poštová banka.

„Nízky, alebo len sezónny záujem spôsobil, že momentálne chorvátske kuny v našich pobočkách nevymieňame.“ konštatuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Chorvátske kuny prirodzene nenájdete v online bankách (napr. ZUNO, mBank), ani v bankách, ktoré sa sústredia na iný typ služieb (stavebné sporiteľne).

EURá za kuny nezameníte ani v Prima banke či Fio banke, keďže zmenárenské služby neposkytujú. Fio banka však zavedenie týchto služieb do budúcnosti plánuje.

Kde teda chorvátske kuny nájdete?

Dobrá správa pre tých, ktorí sa nechcú spoľahnúť len na platobné karty je, že máme banky, ktoré chorvátske kuny ponúkajú. Patrí medzi ne UniCredit Bank, Tatra banka, Sberbank aj VÚB banka. "Chorvátske kuny je na pobočkách VÚB banky možné nakúpiť celoročne, v letných mesiacoch evidujeme dokonca až 88-násobný nárast záujmu o túto menu oproti zvyšku roka," hovorí Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.
Tatra banka v prípade záujmu zameniť si väčšiu sumu odporúča objednať si chorvátske kuny 2 dni vopred.

„V pobočkách UniCredit Bank si záujemcovia môžu zmeniť bulharské levy i chorvátske kuny úplne bez poplatku. Klientom odporúčame, aby si na drobné výdavky na cestu vzali túto hotovosť.“ uvádza Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.  

Neprehliadnite

Kurz predaja chorvátskych kún v zmenárni sa denne mení. Nie je možné teda jednoznačne určiť, v akom kurze budete mať možnosť zámeny chorvátskych kún pred vašou dovolenkou. Pre príklad uvádzame výmenný kurz na pobočkách Sberbank dňa 3.7., kedy ste mali možnosť za 1 euro obdržať 7,25 chorvátskej kuny.

Zmenáreň, alebo bankomat?

Jednoznačná zhoda v odpovedi na túto otázku medzi bankami neexistuje.

Vo všeobecnosti však platí, že banky odporúčajú zámenu malej rezervnej sumy v zmenárni na Slovensku a následný výber väčšej potrebnej sumy v bankomate v Chorvátsku. Pri výbere z bankomatu však ľuďom odporúčajú dodržiavať zvýšenú obozretnosť, pričom výbery je výhodnejšie realizovať debetnou kartou. Poplatky v prípade použitia debetnej karty na výbery v Chorvátsku nie sú vysoké. Dokonca v prípade, že má vaša banka v Chorvátsku partnerskú banku, môže byť poplatok nulový.

„Partnerskou bankou v Slovenskej sporiteľne je v Chorvátsku Erste & Steiermärkische Bank. Majitelia balíkov služieb od Slovenskej sporiteľne neplatia za výber z bankomatu patriaceho do skupiny Erste v Chorvátsku žiaden poplatok za výber. Rovnako to platí aj v ostatných bankomatoch v krajinách patriacich do skupiny Erste, vrátane Bosny.“ odpovedá Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky, tiež odporúča vyberať hovotosť v bankomatoch partnerskej banky - v prípade VÚB banky je to Privredna banka Zagreb. "V jej bankomatoch si napríklad klienti VÚB, ktorí sú držiteľmi platobnej karty VISA Inspire, môžu vyberať hotovosť bez poplatku."

Výmenné kurzy, rovnako ako aj kurzy používané pre výber z bankomatu, sa neustále menia. Z pravidla si však chorvátske kuny vyberiete z bankomatu vo výhodnejšom kurze. Toto tvrdenie potvrdzuje  Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit bank: “Ak sa klient rozhodne zameniť hotovosť – eurá na chorvátske kuny v pobočke banky, tak je kurz prepočítaný aktuálnym kurzom toho istého dňa – valuta predaj. V prípade, ak vyberá hotovosť priamo z bankomatu v zahraničí, transakcia sa prepočítava devízovým kurzom, ktorý býva spravidla výhodnejší. Pri menších objemoch však tento rozdiel nie je citeľný.“
Alena Walterová z VÚB banky tiež odporúča, ako postupovať v prípade platieb kartou. "Ak pri platbe kreditnou kartou dostanete na výber, či chcete platiť v miestnej mene alebo v eurách, vyberte si euro. Kurz, ktorým platbu následne prepočíta kartová spoločnosť, je spravidla najvýhodnejší."

V prípade potreby zablokovať platobnú kartu sme si pre vás pripravili zoznam aktuálnych telefónnych čísel.

Foto: Ivan Sedlák