Koľko peňazí potrebuje milionár, aby sa cítil bohatý?

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
03.08.2012 (14:00)

Ľudia potrebujú zhruba dvojnásobok svojho investovateľného majetku alebo príjmu, aby samých seba označili ako majetných. 

Otázka: „Koľko peňazí potrebuje človek, aby sa cítil bohatý,“ je už niekoľko desaťročí predmetom najrôznejších odborných štúdií. Ich závery sú však prekvapujúco podobné.

Ak sa ľudia ešte necítia bohatí, potrebujú zhruba dvojnásobok svojho investovateľného majetku alebo príjmu, aby samých seba označili ako majetných. A to bez ohľadu na to, či ide o obyčajného úradníka s platom 2000 dolárov mesačne, alebo milionára s majetkom presahujúcim päť miliónov švajčiarskych frankov či libier (v rovnakom množstve).

Tieto poznatky sú konzistentné aj s prieskumom Fidelity Investments z roku 2011, ktorý sa pýtal vyše tisíc amerických milionárov, či sa cítia bohatí. Išlo o domácnosti s aspoň jedným miliónom dolárov v investovateľných aktívach očistených o vlastníctvo nehnuteľností a úspory na dôchodkových účtoch.

Zhruba 42 percent z tejto skupiny, ktorých majetok dosahoval v priemere 3,5 milióna dolárov, odpovedalo, že sa necítia byť bohatými. Ide o zhruba rovnaký podiel ako pri predchádzajúcom prieskume z roku 2009. Na to, aby dosiahli „pocitovo chudobní“ milionári „nekonečnú ľahkosti bytia“ spojenú s bohatstvom, by podľa mediánovej odpovede potrebovali 7,5 milióna dolárov. .

Asi 58 percent milionárov, ktorí odpovedali na pocit bohatstva kladne, sa tak začali cítiť v priemere už od sumy 1,75 milióna dolárov. Tí, čo sa necítili bohatí, a pritom boli podľa peňazí ako relatívne objektívneho ukazovateľa hodnoty majetku zaradení do rovnako „bohatej či chudobnej“ skupiny, potrebovali na subjektívny pocit bohatstva až 7,5 milióna dolárov.

Ako možno tento zaujímavý paradox vysvetliť? Sú niektorí milionári len skromnejší a našli svoj vnútorný pokoj aj s menšou sumou?

Tradičné vysvetlenie hovorí, že definícia slova „bohatý“, či lepšie povedané pocitu „byť bohatým,“ je veľmi subjektívna a závisí od množstva socioekonomických podmienok, ktoré dotyčného „chudobného bohatého“ (alebo „bohatého chudobného“?) obklopujú. Podľa Fidelity Investments však možno nájsť aj sofistikovanejšiu odpoveď. Leží v demografickej štruktúre milionárov, ktorá následne podmieňuje ich psychiku.

„Nebohatí“ milionári boli zväčša starší v preddôchodkovom veku. Mali tým pádom menej času, aby sa stali bohatými podľa svojich predstáv za účelom zabezpečenia svojich dôchodkových potrieb. Na druhej strane „bohato sa cítiaci“ milionári boli pomerne mladí. Čas je ich najväčším spojencom v snahe o udržanie a rozšírenie bohatstva. Nie sú tak pod žiadnym časovým stresom.

A koľko peňazí potrebuje vy, aby ste sa cítili bohatí?
 
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA