Banky.sk

Koľko si po novom kúpim?!

02.05.2018 (10:00)

Prísnejšie pravidlá zadlžovania, ktoré pripravila Národná banka Slovenska, sa dotknú predovšetkým obyvateľov hlavného mesta. Z priemerného platu si budú môcť po novom kúpiť na úver maximálne jednoizbový byt v novostavbe, prípadne dvojizbový v staršom paneláku. Ostatné regióny nový úverový strop pocítia výrazne menej.


Po novom Bratislavčania budú mať len na malý byt, aj keď najviac zarábajú

Od 1. júla začne na Slovensku platiť úverový strop. Bude sa určovať podľa indexu DTI (debt to income). Celková zadlženosť jednotlivca nebude môcť presiahnuť osemnásobok jeho čistého ročného príjmu. Podiel pôžičiek poskytnutých nad túto hranicu bude postupne klesať a od apríla 2019 nebude môcť presiahnuť úroveň 5 %. Nové pravidlá sa síce budú týkať nových úverov, no pri ich posudzovaní sa budú brať do úvahy aj staré dlhy žiadateľa. Kto si už skôr požičal napríklad sumu vo výške štvornásobku svojho čistého ročného príjmu, polovicu úverového maxima si tak už vyčerpal.

Sprísňovanie podmienok zo strany Národnej banky Slovenska sa dotkne hlavne ľudí, ktorí majú záujem o kúpu drahšej nehnuteľnosti. Ich čistý príjem nemusí garantovať dostatočnú výšku úveru, aby si mohli takéto bývanie dovoliť kúpiť. Napríklad, v Bratislavskom kraji dosiahla výška priemerného platu podľa údajov Štatistického úradu SR úroveň 1 200 eur mesačne. Čistá mzda bezdetného slobodného človeka je v takom prípade 902 eur. To znamená, že priemerný obyvateľ Bratislavského kraja si po novom bude môcť požičať najviac 86 592 eur. V ostatných krajoch to bude ešte menej.

pabk 2.5._1

Pri obstaraní bytu však bude musieť kupujúci vo väčšine prípadov disponovať aj vlastnými úsporami vo výške 20 % jeho ceny. Centrálna banka totiž obmedzuje aj počet hypoték poskytnutých nad úroveň 80 % ceny nehnuteľnosti.

Neprehliadnite
 ► Ako si mladí (NE)sporia
 ► Ak úver, tak dnes

 ►  Poštová banka lámala rekordy. Pozrite sa!
 ►  Poštová banka myslí aj na deti!
 ►  Ako sa dá finančne pomôcť podnikateľom?


Po novom si tak bude môcť priemerný Bratislavčan dovoliť kúpiť nehnuteľnosť v hodnote 108 240 eur. Pri priemernej cene bývania v tomto kraji to bude stačiť na 56,82 štvorcových metrov. Pri novostavbách, pri ktorých sa cena šplhá k úrovni 3 000 eur za m2, mu takáto výška investície bude stačiť maximálne na menší jednoizbový byt. „Najmä mladí ľudia bez dostatočných úspor sa tak k novému väčšiemu bývaniu dostanú iba ťažko. Predpokladáme, že kúpu vlastnej strechy nad hlavou sa budú snažiť zrealizovať ešte pred platnosťou nových pravidiel. Práve pre nich Poštová banka spustila mimoriadnu akciu. Až do konca mája môžu všetci žiadatelia do 35 rokov získať hypotéku Užitočné bývanie za výhodný úrok 0,95 % p. a. pri trojročnej fixácii,“ poznamenala Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

V ostatných krajoch Slovenska bude situácia priaznivejšia. Dôvodom sú nižšie ceny bývania. Aj tu však platí, že drahšie byty v novostavbách budú pre mnohých menej dostupné. Ak sa však kupujúci uspokojí aj so staršou nehnuteľnosťou, nebude mať mimo Bratislavského kraja problém obstarať si aj väčší byt.

pabk 2.5._2


„Ľuďom, ktorí potrebujú riešiť svoje bývanie, odporúčame, aby si dopredu overili, akú nehnuteľnosť si budú môcť kúpiť po tom, čo začnú platiť nové pravidlá. Osobitne to odporúčame mladším záujemcom o kúpu nehnuteľnosti, ktorí bývajú vo veľkých mestách, kde sú ceny nehnuteľností vyššie. Na základe toho by sa mali rozhodnúť, či je lepšie sa s kúpou poponáhľať, alebo na niečo také nie je dôvod,“ hovorí Žáčková.
Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

PR Servis

 
Zdroj: Poštová banka, Foto: redakcia