Krajniak chce posunúť zvyšovanie príspevkovej sadzby do druhého piliera

05.10.2022 (18:00)

Príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera by sa v najbližších dvoch rokoch nemala zvyšovať. Sadzba vo výške 5,5 percenta hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby sa má uplatňovať aj v rokoch 2023 a 2024.

Aktuálne platný zákon pritom počíta s tým, že sadzba príspevkov do druhého piliera sa zvýši od budúceho roka na 5,75 percenta a od roku 2024 na 6 percent. Na 5,75 percenta sa má sadzba do druhého piliera zvýšiť až od začiatku roka 2025 a má sa uplatňovať aj v roku 2026. Od roku 2027 sa má sadzba do sporivého piliera zvýšiť na 6 percent hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu SZČO. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorý predložila poslankyňa za hnutie Sme rodina Petra Hajšelová. O novele zákona bude parlament hlasovať v stredu o 17:00.

To, že sa bude sadzba do druhého piliera od roku 2017 postupne zvyšovať zo 4 % na 6 % hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu SZČO, schválil parlament ešte v auguste 2012, teda počas druhej vlády Roberta Fica. Išlo o pozmeňujúci návrh vtedajšieho opozičného poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), ktorý pri hlasovaní v parlamente podporili aj poslanci Smeru-SD. Súčasťou vtedajšej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení totiž bolo zníženie príspevkovej sadzby do sporivého piliera z 9 % na 4 % s účinnosťou od septembra 2012.

„Minister Krajniak sa rozhodol zaplatiť rodičovský bonus z peňazí sporiteľov v druhom pilieri," povedal na tlačovej besede poslanec NR SR za SaS Peter Cmorej. Upozornil na to, že šéf rezortu práce Milan Krajniak tento krok v rozprave ani nespomenul. Liberálny poslanec upozorňuje na to, že 6-percentná sadzba príspevkov sa má uplatňovať až ďaleko za horizontom súčasnej vlády. „,Minister bez celospoločenskej diskusie neprimerane zasahuje do dôchodkových úspor sporiteľov," dodal Cmorej.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák