Kryptomeny nedržte na burzách

21.01.2019 (15:00)

Vo svetle hacku burzy Cryptopia, šéf konkurenčnej Binance Changpeng Zhao uviedol komentár, ktorý sa nestretol s pochopením komunity.
Cryptopia sa stala ďalšou burzou, z ktorej hackeri odcudzili kryptomeny. Zatiaľ sa nevie koľko, ale podľa niektorých odhadov to budú milióny dolárov. V tejto súvislosti si užívatelia pripomenuli, že je lepšie držať svoje kryptomeny vo svojich vlastných peňaženkách, a nie na burzách, kde sú podstatne väčším terčom.

Changpeng Zhao čiže CZ však zverejnil tweet, v ktorom uviedol:
„Uložte si kryptomeny sami. Budete bojovať s hackermi sami a sami sa strážiť, aby ste nestratili peňaženku. Počítače sa kazia, USB (disky) sa strácajú … Uložte ich na burze. Využite tie s najlepšou povesťou, overené burzy. Alebo sa presuňte na decentralizované burzy, urobte zmenu.“

Verejnosť tento komentár pochopila ako odporúčanie zveriť bezpečnosť do rúk búrz a v dôsledku toho ho aj s rozčarovaním komentovala. CZ potom svoj komentár miernil a vysvetlil, že ho mienil ako reklamu na decentralizovanú burzu, ktorú Binance chystá.

My k tomu dodávame, že u kryptomien platí dnes už okrídlené „not your keys, not your cryptocurrency“, teda voľne preložené, že ak nevlastníte súkromný kľúč k danému účtu, kryptomena nie je vaša.

A to je presne prípad búrz, kde súkromné ​​kľúče od účtov, na ktorých sú držané vaše kryptomeny, nemáte pod kontrolou. Nielenže sú teda burzy vďaka nahromadeným obnosom jasným terčom hackerov, navyše zverujete kontrolu nad vašimi peniazmi burze, čo prináša ďalšie riziko interného zneužitia.

Preto je lepšie mať na burze len toľko, koľko bezprostredne potrebujete pre obchodovanie, a zvyšok držať vo vlastných peňaženkách. Áno, budete musieť pochopiť, ako fungujú verejné a súkromné ​​kľúče, nájsť si spoľahlivú peňaženku, naučiť sa s ňou pracovať a všetko riadne zálohovať.

Ale to je cena, ktorú je potrebné zaplatiť, inak sa vystavujete rizikám straty kryptomien bez vlastného zavinenia.

 
Zdroj: www.kryptoweb.sk, Foto: redakcia