Kto trpí krízou viac miliardári či milionári?

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T BANKY
19.07.2012 (15:45)

Väčšina bohatých ľudí sa chce odlíšiť od menej majetnej populácie. Životným štýlom, postojmi, obliekaním, či nekonvenčnými nápadmi, ktoré ich v praxi vyniesli na vrchol. Rozdiely však existujú aj medzi samotnými milionármi a nemožno ich hádzať všetkých do jedného vreca.  
 
Potvrdzuje to aj report Tax Policy Center týkajúci sa amerických boháčov, ktorý vychádza z daňových priznaní medzi rokmi 1992- 2009. Ukazuje značné odlišnosti v spôsobe zbohatnutia medzi „chudobnými“ milionármi zarábajúcimi viac ako milión dolárov ročne a top 400 milionármi, ktorých hrubý príjem dosahoval v priemere 271 miliónov dolárov ročne, čo je približne 75 - násobok prvej skupiny.

Prvá „entry“ trieda majetných získala väčšinu príjmov (vyše 35 percent) cez štedré platy, ktoré majú dlhodobo konštantný podiel na ich hrubom príjme. Kapitálový výnos predstavoval len 17 percent ich celkového príjmu, čo je pokles oproti roku 2000, keď bol zhruba na úrovni 40 percent. „Iné príjmy“, väčšinou z daňovo zvýhodnených foriem podnikania v USA, označovaných ako tzv. „S corp“, dosahujú zvyšných vyše 40 percent.

Naproti tomu top trieda bohatých získavala na začiatku 21. storočia prostredníctvom platu 17 percent svojich príjmov. Za dekádu sa však podiel platu na celkovom zárobku znížil na necelých 10 percent. Hlavným zdrojom ich príjmu s približne 50 percentným podielom je kapitálový výnos. V predkrízových rokoch bol pritom ešte dominantnejší, presahujúci veľakrát aj 70 percent. Celkový príjem dopĺňa kolónka „iných príjmov“, ktorých podiel za desaťročie narástol z 11 percent na vyše 40 percent.

Čo tento celkový obraz hovorí? Kríza dolieha viac na smotánku medzi milionármi ako na „obyčajných“ milionárov. Tí neskôr menovaní majú aj počas ťažkých časov stabilný príjem z platu, pričom celkový zárobok im klesol v roku 2009 oproti roku 2007 len o 18 percent. 

Horšie je na tom „Top 400“, ktorých príjmy sú vo väčšej miere závislé na kapitálových ziskoch a teda na vývoji akciových trhov. Vystihuje to aj fakt, že pre burzový kolaps pred tromi rokmi sa ich celkový príjem znížil až o 40 percent oproti poslednému predkrízovému obdobiu. Inak povedané, čím vyššie pred krízou vyleteli, tým hlbšie padli. 

S istým zveličením možno teda povedať, že byť superbohatým je rizikové a náročné. Príjmová smotánka „megabohatých“ sa totiž neustále mení. Štatistiky Tax Policy Center hovoria, že až 73 percent ľudí sa dostalo medzi najviac zarábajúcu štyristovku za sledované obdobie 18 rokov len jediný raz.

Pozrite si tiež:
Strach milionárov ako indikátor pozitívneho zvratu?
Dnešné vlády sú veľkou anomáliou
J&T BANKA má termínované vklady už aj v rubľoch
Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA