Maloobchodné tržby budú podľa analytičky zrejme klesať

06.10.2022 (18:15)

V nasledujúcich mesiacoch budú tržby obchodníkov zrejme klesať. Analytička 365.bank Jana Glasová predpokladá, že domácnosti budú naďalej zmierňovať svoju spotrebu a k nákupom budú pristupovať opatrne.

Bude to mať na svedomí podľa nej vysoká inflácia, ktorá bude počas tohto aj budúceho roka ukrajovať nemalú časť z príjmov. Výraznému cenovému rastu čelia podľa Glasovej základné tovary, ako sú potraviny, energie či benzín. Slováci teda budú väčšiu časť zo svojho rodinného rozpočtu vynakladať práve na tieto položky a budú sa zrejme snažiť niečo ušetriť na ostatných výdavkoch.

V prvom kvartáli tohto roka tržby slovenských maloobchodníkov ešte zaznamenávali dvojciferné tempá rastu. Z mesiaca na mesiac však rast tržieb podľa Glasovej spomaľuje pod ťarchou vysokej inflácie a klesajúcich reálnych miezd, v dôsledku čoho domácnosti obmedzujú svoju spotrebu. Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za august sa tržby maloobchodníkov medziročne mierne znížili o 0,3 %.

Medziročný pokles tržieb zaznamenalo v auguste päť z deviatich oblastí maloobchodu. „Brzdiaco na rast tržieb pôsobí vysoká inflácia, ktorá okresáva naše reálne príjmy a znižuje našu spotrebu. Najvýraznejší prepad nastal v stánkoch a na trhoch a v e-shopoch, zhodne o 12,5 %, a v predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť, kde tržby klesli zhruba o 11 %,“ pokračovala analytička.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia