Marcová priemyselná produkcia analytikov sklamala, aj ďalšie mesiace bude zrejme pod tlakom

10.05.2024 (18:00)

Ako už naznačovali zverejnené čísla zahraničného obchodu, slovenský priemysel zaznamenal v marci pomerne výrazný prepad.

Ako konštatoval analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, pokles produkcie bol relatívne plošný a prechádzal naprieč odvetviami priemyslu. „Priemysel v marci sklamal,“ povedal Koršňák. Produkcia v marci zaznamenala podľa údajov Štatistického úradu SR medziročný pokles 6,9 %, medzimesačne o 1,2 %.

Z priemyselnej výroby podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša potiahla pokles priemyselnej produkcie kľúčová výroba dopravných prostriedkov, ktorá sa medziročne znížila o takmer 15 %. Druhou najvýznamnejšou kategóriou v medziročnom poklese bola výroba kovov a kovových zariadení, ktorá poklesla o 13 %. Naopak, v pluse ostala napríklad výroba elektrických zariadení.

Výraznejší pokles priemyselnej produkcie tlmili dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu, ktoré medziročne zaznamenali nárast o takmer 31 %. „Vidíme tak pozitívne dopady spustenia tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, pričom spustenie ďalšieho, štvrtého bloku, je očakávané už v budúcom roku,“ vysvetľuje Kočiš. Na druhej strane, uzatvorenie Hornonitrianskych baní poslalo do hlbokého medziročného prepadu o 42 % ťažbu a dobývanie.

„Očakávame, že priemyselná produkcia bude najmä v prvej polovici aktuálneho roka pod tlakom,“ povedal Kočiš. Neskôr počas tretieho a štvrtého kvartálu očakáva postupné globálne oživenie, ktoré potiahne aj slovenský priemysel. Sú signály, že sa Nemecko, ako náš najdôležitejší partner, zotavuje z miernej recesie, resp. stagnácie, ktorú zažilo minulý rok. Napriek celkovo lepším číslam treba podľa analytika zdôrazniť, že oživenie je zatiaľ ťahané sektorom služieb a sektor výrobcov ostáva v zóne recesie, resp. poklesu naďalej.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák