Medziročný pokles tržieb v ubytovaní na Slovensku dosiahol v apríli takmer 85 %

04.06.2020 (16:00)

Medzimesačný pokles tržieb v ubytovaní na Slovensku predstavoval v apríli skoro 45 %.

Pokles tržieb v ubytovaní v apríli 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka dosiahol na Slovensku až 84,7 % a bol najväčší zo všetkých segmentov. Tržby za vlastné výkony a tovar vo vnútornom obchode v apríli 2020 klesli najviac v ubytovaní aj v medzimesačnom porovnaní s marcom 2020, a to o 44,5 %. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR). Úrad zároveň dodal, že vývoj tržieb vo vnútornom obchode počas apríla 2020 v plnej miere ovplyvnili opatrenia prijaté v súvislosti so zamedzením šírenia vírusu Covid-19.

"Uzatvorenie prevádzok cestovného ruchu, reštauračných zariadení, predajní s nepotravinárskym tovarom malo výrazný dopad na pokles tržieb vo všetkých hlavných činnostiach vnútorného obchodu. Situácia sa však odlišovala v jednotlivých činnostiach najmä maloobchodu, kde niektoré skupiny predajcov podľa špecializácie zaznamenali významný pokles tržieb, iné dosiahli zvýšenie tržieb najmä v medziročnom porovnaní," ozrejmil ŠÚ SR.

Pokles tržieb v ubytovaní v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka dosiahol v apríli 84,7 % a bol najväčší zo všetkých segmentov. Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov medziročne klesli o 48,7 %. Celkový pokles ovplyvnilo zníženie tržieb vo všetkých činnostiach, predovšetkým v predaji motorových vozidiel, kde bol pokles o 57,3 %. Prvýkrát v tomto roku klesli aj tržby vo veľkoobchode. V porovnaní s aprílom 2019 sa znížili v úhrne o 9,2 %.
Tržby v maloobchode sa medziročne znížili o 14,3 %. Pokles zaznamenali všetky činnosti, s výnimkou maloobchodu v nešpecializovaných predajniach (hypermarkety a supermarkety). Subjekty pôsobiace v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev mali oproti aprílu 2019 tržby nižšie o 42,1 %. Pokles tržieb v maloobchode na úrovni 14,3 % bol ovplyvnený poklesom tržieb vo všetkých činnostiach s výnimkou maloobchodu v nešpecializovaných predajniach, ktorý vzrástol medziročne o 2,5 % (hypermarkety a supermarkety).

"Dôvodom v podstate unikátneho rastu tržieb v supermarketoch a hypermarketoch, vzhľadom na prudko klesajúce tržby iných segmentov obchodu či služieb je fakt, že Slováci a Slovenky si v nich pod jednou strechou mohli nakúpiť nielen potraviny, ale aj iné výrobky. V mnohých prípadoch boli v podstate jedinou kamennou možnosťou, ako sa dostať k niektorým výrobkom, nakoľko mnohé špecializované predajne na konkrétny tovar boli zatvorené. Dôvodom však môže byť aj pretrvávajúce vytváranie zásob niektorých druhov trvanlivých potravín v prípade niektorých domácností, avšak v apríli už v menšej miere ako pred vypuknutím alebo na začiatku pandémie v SR," ozrejmila unikátny jav v apríli analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Najvýznamnejšie zníženie, o 30,7 %, zaznamenali maloobchodní predajcovia ostatného tovaru v špecializovaných predajniach. Na celkovom výsledku maloobchodu sa podpísal aj pokles tržieb v špecializovaných predajniach s pohonnými látkami o 25,9 %, ktorý sa však pripisuje výrazne nižším jednotkovým cenám pohonných hmôt v porovnaní s aprílom 2019. Výrazný pokles sa prejavil aj v maloobchode v špecializovaných predajniach s ostatným tovarom pre domácnosť o 25,5 %. Najväčší pokles tržieb o 51,2 % bol v maloobchode s tovarom pre kultúru a rekreáciu, ktorý však netvorí významný podiel na celkových tržbách maloobchodu.

Predaj v špecializovaných maloobchodných predajniach s odevmi zaznamenal v apríli medziročné zníženie tržieb o 80,7 %, v predajniach s obuvou a koženým tovarom tržby klesli o 79,1 %. Lekárne však počas apríla tohto roka v porovnaní s aprílom 2019 svoje tržby zvýšili o 9,5 %. Súčasne tržby v špecializovaných prevádzkach zameraných na potraviny, nápoje a tabak medziročne klesli. V rámci tejto skupiny prevádzky s tabakovými výrobkami znížili tržby o 9,5 %. Maloobchod s mäsom a mäsovými výrobkami v čase vrcholu dopadov koronavírusu, počas apríla, zaznamenal nárast o 4,5 %.

Tržby za vlastné výkony a tovar medzimesačne klesli najviac rovnako v ubytovaní, a to o 44,5 %. Nasledovala činnosť reštaurácií a pohostinstiev, kde bol pokles o 24,1 %. Pokles bol aj v ďalších činnostiach, v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 16,9 %, veľkoobchode o 12,9 % a v maloobchode o 6,9 %.

"Májové fázy uvoľňovania umožnili mnohým predajcom či poskytovateľom služieb otvoriť opäť svoje prevádzky. Májové čísla by tak už mohli byť už o niečo lepšie. Avšak stále platia obmedzenia, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vývoj tržieb. Navyše hlavne netreba zabúdať na fakt, že k tomuto kroku dochádza už v čase poklesu ekonomiky a mnohé slovenské domácnosti sa už pasovali so stratou práce či s poklesom príjmov. No a v takýchto časoch je spotrebiteľ opatrnejší, prehodnocuje nákupy a uprednostňuje nevyhnutné tovary a služby pred tými luxusnejšími. Taktiež platí, že obchodníci či poskytovatelia služieb nedokážu takmer dvojmesačné výpadky tržieb takpovediac dobehnúť," dodala Eva Sadovská.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák