Meniť trvalý príkaz v pobočke môže klienta stáť aj šesť eur

22.11.2021 (18:10)

Ak si klient zadáva, alebo mení trvalý príkaz doma, je to väčšinou zadarmo.

Na pravidelné uhrádzanie rôznych platieb je vhodné si zriadiť trvalý príkaz v banke, avšak aj tu je potrebné dávať pozor. Ako radí Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas, ak si klient zadáva, alebo mení trvalý príkaz doma, je to väčšinou zadarmo. No ak sa rozhodne využiť služby pobočky, alebo call centra, môže sa cena vyšplhať aj na šesť eur.

Platby z trvalého príkazu sa uhrádzajú automaticky. Klient nemusí zadávať opakovane platobné príkazy, stačí iba raz nastaviť všetky potrebné náležitosti. Úhrady sa následne automaticky uskutočnia podľa zadanej frekvencie platby, a to denne, týždenne, mesačne, štvrťročne, polročne alebo ročne. Trvalý príkaz je možné kedykoľvek zmeniť, prípadne zrušiť. O zmenu alebo zrušenie trvalého príkazu môže klient požiadať na obchodnom mieste svojej banky, na infolinke banky, v internetbankingu alebo v mobilnej aplikácii.

Trvalý príkaz odborníci odporúčajú aj v rámci sporenia. „Nastavte si trvalý príkaz na sporenie, resp. investovanie v deň výplaty,“ radí Partners Group SK. Firma odporúča odložiť každý mesiac aspoň 10 % z príjmu. Väčšina Slovákov podľa spoločnosti ak si nastaví tento príkaz spočiatku na 10 % z príjmu, nepocíti rozdiel v životnom štandarde. Ide totiž len o návyk. Mnohí Slováci si sporia práve naopak. Najskôr míňajú a sporia len vtedy, ak im niečo ostane na konci mesiaca. Na konci mesiaca im však často neostanú žiadne peniaze.

Plánovanie financií nie je najsilnejšou stránkou Slovákov. No aj v tejto oblasti podľa odborníkov nastal posun, mnohí si uvedomili nevyhnutnosť železnej rezervy a oveľa viac zvažujú kúpu čohokoľvek, aby sa zbytočne nezadlžovali.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia