Mikroprocesory sú novou strategickou komoditou

12.05.2021 (17:00)

Situácia na trhu s mikroprocesormi sa v uplynulým šiestich mesiacoch dramaticky zhoršila. Ich nedostatok ochromil viacero odvetví. Medzi nimi asi najvýraznejšie automobilový priemysel. Automobilka Ford je napríklad v súčasnosti na len zhruba polovici svojej bežnej produkcie.

Dopyt je však neuspokojený aj v iných sektoroch. Napríklad vo výrobe počítačových hier, grafických komponentov, či pri ťažbe kryptomien.

Problémom je, že výroba mikroprocesorov je relatívne náročná záležitosť. Je len veľmi ťažké navýšiť v krátkom čase jej kapacitu. Výstavba a vybudovanie jedného závodu stojí zhruba 15 miliárd dolárov. Produkcia totiž musí prebiehať v bezprašnom prostredí s úrovňou hygieny na úrovni operačných sál. Ďalej je potrebné veľmi drahé vybavenie.

Hlavnými odberateľmi mikročipov boli najprv výrobcovia počítačov, neskôr žezlo prebrali dátové centrá a novým ťahúňom sa onedlho stane internet vecí. Každý fyzický predmet bude skôr či neskôr vybavený čipom a senzormi, ktoré budú zabezpečovať jeho komunikáciu s internetom.

Pekným príkladom sú smetné nádoby. Aj taká jednoduchá vec, ako odpadkový kôš, bude prostredníctvom napojenia na internet vysielať samosprávam informáciu o tom, kedy ich treba vyniesť. Ušetrí to čas a peniaze pri zvoze odpadu a zlepší komfort obyvateľov.

Pripojené budú aj automobily, keď sa komunikácia a autonómne riadenie stanú bežnou súčasťou dopravy. Mikroprocesory si vyžiada aj samotná výstavba 5G sietí, ktoré internet vecí umožnia. Sektor teda bude čeliť výraznému a neustálemu nárastu dopytu.

Investor, ktorý by sa chcel zviezť na tomto trende, by si mal všímať akcie firiem ako: TSMC, NVIDIA, ASML, Intel, Broadcom, Texas Instrument a Qualcom. Obšírnejší zoznam uvádzame v našom koši akcií tohto sektora. Vychádzame pritom z veľkosti a významu týchto spoločnosti. Už v uplynulých rokoch zaznamenali akcie týchto firiem silný rast. Od decembra roku 2015 vzrástol akciový kôš takmer šesťnásobne (572 %), čo je ročný výnos 43 percent.

Rizikom pre tento sektor na druhej strane môže byť rast cien montážneho vybavenia a vstupných komodít. Ďalšou hrozbou je obchodná vojna medzi USA a Čínou, ktorá môže vyústiť do sťahovania výroby do domácich krajín. Pre trh by to tak bolo ďalšou prekážkou v uspokojovaní dopytu, keďže závody by sa museli na domácom území vybudovať nanovo.

Väčšina súčiastok sa dnes vyrába mimo územia USA, spotrebované sú však v Spojených štátoch a Európe. Odvetvie je teda citlivé aj na menový pohyb taiwanského doláru a juhokórejského wonu voči americkému doláru a euru.

kos_akcii
Kôš akcií v odvetví mikroprocesorov podľa Saxo Bank.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Sarah Pflug, Burst.shopify.com