Milionárov pribúda ako húb po daždi

Autor: Stanislav Pánis, analytik J&T Banky
11.07.2018 (09:30)

Ich majetok sa počíta v biliónoch dolárov. Odkiaľ pochádzajú?
Počet dolárových milionárov vo svete rástol v minulom roku o necelých 10 percent na rekordných 18,1 milióna. Ich finančný majetok je takisto najvyšší v histórii, keď sa zväčšil medziročne o 10,6 percenta na 70,2 bilióna dolárov. V rozhodujúcej miere sa pod tieto čísla podpísala akcelerácia rastu svetovej ekonomiky a silný rast akciových trhov. Vyplýva to z World Wealth Reportu 2018 konzultačnej spoločnosti Capgemini.

Ťahúňom rastu počtu dolárových milionárov ako aj ich majetku bol ázijsko-pacifický región, predovšetkým Čína a Japonsko, kde sa trhová kapitalizácia verejne obchodovaných firiem zvýšila agregátne o vyše štvrtinu. Najrýchlejšie rastúcu populáciu milionárov a ich bohatstva na planéte, ktoré rástli vyše 20- percentným tempom má India. Ázia si tak už tretí rok po sebe udržala pozíciu najbohatšieho milionárskeho regiónu s najväčším počtom boháčov, ktorý zároveň najrýchlejšie rastie. Počet dolárových milionárov sa tam v porovnaní s rokom 2016 zvýšil o 12,1 percenta na 6,2 milióna pri raste ich majetku o necelých 15 percent na 21,6 bilióna dolárov. To znamená, že každý tretí dolárovým milionár sveta je z Ázie.

Najbohatší ľudia sveta
► Aj vy môžete zvýšiť svoj majetok - investujte
► Toto chcú vedieť ostatní o investovaní
► nvestície vám môžu zarobiť aj viac ako 10%

Počet dolárových milionárov v Severnej Amerike rástol v minulom roku o 9,9 percenta na 5,7 milióna pri 10,3 percentom náraste ich majetku na 19,8 bilióna dolárov. Tretie miesto v počte dolárových milionárov vo svete a veľkosti ich bohatstva si udržala Európa. Medziročne sa počet bohatých na starom kontinente zvýšil o 7,3 percenta na 4,8 milióna pri 7,8- percentnom raste ich finančných aktív. Európa už tradične zaostáva za Áziou a Severnou Amerikou v bohatnutí pre veľa regulácií, silný sociálny štát a vysokú mieru prerozdeľovania. Rýchlejší rast bohatstva v milionárskej populácii v porovnaní s Európou zaznamenali aj Latinská Amerika a Afrika.

► Ako si môžete zvýšiť dôchodok?
► Ako neprerobiť pri investovaní
► Kryptomeny? Hm...

Krajinou s najväčším počtom dolárových milionárov ostali s výrazným náskokom Spojené štáty s 5,3 miliónmi a 10 percentným medziročným nárastom pred Japonskom s 3,2 miliónovou populáciou, ktorá sa zväčšila o 9,4 percenta. Tretie miesto patrí Nemecku s 1,4-miliónmi milionárov pri medziročnom raste o 6,6 percenta, ktoré rýchlo dobieha Čína s 1,3 miliónmi boháčov a ich rastom o vyše 11 percent. V týchto štyroch krajinách sa nachádza 61 percent všetkých dolárových milionárov sveta.

Report očakáva, že do roku 2025 sa bohatstvo dolárových milionárov dostane na 106 biliónov dolárov, čo predstavuje vyše 50-percentný nárast oproti stavu z konca minulého roka.

 
Zdroj: J&T Banka, Foto: redakcia