Mladí Slováci strácajú nádej, že sa osamostatnia skôr

Autor: redakčne upravené
24.05.2022 (16:00)

Súčasná situácia nie je priaznivá ani pre mladých, ktorí by si chceli kúpiť vlastné bývanie. Ceny nehnuteľností rastú a banky považujú ľudí do 25 rokov za rizikových klientov.

Takmer 31 rokov majú mladí Slováci, keď opúšťajú svoju detskú izbu. V EÚ sú podľa dát zverejnených Eurostatom druhí najstarší, ktorí odchádzajú od rodičov. Horšie je na tom už len Chorvátsko. Naproti tomu takí Rakúšania sa osamostatňujú vo veku 25,5 roka, podobne sú na tom Česi – v 26 rokoch.

Mladý klient je pre banku rizikový

Neustále rastúce ceny nehnuteľností a zároveň zdražujúce hypotéky môžu mať za následok, že veľa mladých ľudí sa nebude vedieť osamostatniť. „Hlavne klienti do 25 rokov, ktorí sú zamestnaní krátko, nemajú vysokú školu alebo pracujú v sektore s vysokou fluktuáciou, majú najväčšie problémy získať úver na bývanie,“ vysvetľuje Vladimír Mandzák, odborník zo spoločnosti Universal maklérsky dom. Ako podotýka, práve mladí do 25 rokov sú považovaní bankami stále za rizikových.

Podmienky bánk

Ak chce aj mladý človek v súčasnosti dostať hypotéku, mal by mať našetrené 20 % z kúpnej ceny nehnuteľnosti, ktorú chce pomocou hypotéky nadobudnúť. Realita však ukazuje, že často je problémom mať našetrených aspoň 20 % z ceny nehnuteľnosti. Jednak na to vplýva inflácia, jednak neprirodzene vysoký rast cien bytov a domov, a to najmä vo väčších mestách. Dvadsať percent z kúpnej ceny nehnuteľnosti v hlavnom meste napríklad predstavuje niekoľko desiatok tisíc eur. Pri jednoizbovom byte v okrajovej štvrti Bratislavy to môže byť aj 30-tisíc. „Ideálne je, keď začnú šetriť mesačne minimálne čiastku vo výške predpokladanej splátky nehnuteľnosti, aby zistili, ako to zvládajú,“ radí V. Mandzák. V opačnom prípade je skôr otázkou, či sa vôbec zadlžovať.

Banky síce môžu poskytovať aj 90-percentné hypotéky, majú však na ne prísne limity stanovené jednak centrálnou bankou, a jednak významným kritériom je práve posúdenie klienta - jeho finančnej situácie, ďalej vzdelanie, trvalý pobyt, atraktívnosť nehnuteľnosti a pod. Ak klient nemá našetrenú potrebnú sumu, môže sa obrátiť aj na finančného poradcu, ktorý zhodnotí jeho finančnú situáciu a pomôže mu s dofinancovaním úveru spotrebným úverom, stavebným sporením, alebo založením ďalšej nehnuteľnosti.

Ak banka schváli mladým ľuďom hypotéku, výhodou je, že do 35 rokov majú nárok na daňový bonus, ktorý si môžu každoročne uplatniť až po dobu piatich rokov.
 
Zdroj: Universal maklérsky dom, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com