Mnoho spoločností v regióne CEE zváži kombináciu vzdialenej práce a práce v kancelárii

07.07.2020 (14:10)

Vyplýva to z prieskumu v 14 hlavných mestách strednej a východnej Európy.

Mnoho spoločností v regióne CEE (Central and Eastern Europe), teda regiónu postsocialistických krajín, zváži kombináciu vzdialenej práce a práce v kancelárii. Vyplýva to zo správy spoločnosti Colliers pre 14 hlavných miest strednej a východnej Európy, ktorá sumarizuje kľúčové výsledky trhu v prvom kvartáli 2020 vrátane medziročného porovnania. "Očakávame, že v roku 2020 bude značná miera aktivity na trhu pochádzať z renegociácií a predĺženia nájmov, a nie z nových transakcií a predprenájmov. Môže dôjsť k situácii, že spoločnosti, ktoré budú nútené zmenšovať svoje priestory, budú ponúkať ich podnájom. Podmienky nájomných zmlúv budú zo strany majiteľov nehnuteľností, bánk a investorov dodatočne kontrolované, aby sa obmedzilo riziko trvalo udržateľného príjmu," uvádza sa v správe.

Prenajímatelia môžu čeliť situácii, keď niektorí nájomcovia prehodnocujú svoje realitné stratégie z hľadiska zmeny pôdorysu alebo hľadajú flexibilnejšie či hybridné riešenia, ktoré im v prípade potreby do určitej miery umožnia rozšíriť sa a upraviť zmluvu. "Pre trh s kancelárskymi investíciami to predstavuje istú výzvu, pretože rovnako ako pre všetky typy nehnuteľností je hodnota do značnej miery daná dĺžkou a zmluvnými podmienkami príjmu/nájomcu," uvádza sa v správe. "Jedným z najdôležitejších zistení z nášho globálneho prieskumu je, že ľudia by po ústupe epidémie COVID-19 radi pracovali z domu jeden- až dvakrát do týždňa," vysvetľuje spoločnosť.

Celkový počet moderných kancelárskych priestorov v 14 hlavných mestách strednej a východnej Európy dosiahol na konci prvého štvrťroka takmer 26,4 milióna štvorcových metrov. V prvom štvrťroku 2020 developeri dokončili viac ako 288-tisíc štvorcových metrov. V súčasnosti je vo výstavbe viac ako 3,6 milióna štvorcových metrov, ktoré majú byť uvedené na trh v priebehu nasledujúcich dvoch až troch rokov. "Najväčšiu ponuku moderných kancelárskych priestorov v regióne sme zaznamenali vo Varšave (5,6 milióna metrov štvorcových), Budapešti (3,7 milióna metrov štvorcových) a v Prahe (3,7 milióna metrov štvorcových). Najväčší prírastok plochy v prvom kvartáli 2020 sme zaznamenali v Bukurešti (78 000 metrov štvorcových), potom v Belehrade (48 000 metrov štvorcových) a Budapešti (45 560 metrov štvorcových). Najväčšie množstvo rozostavaných moderných kancelárskych priestorov na konci prvého štvrťroka 2020 bolo vo Varšave (792 800 metrov štvorcových), Budapešti (582 000 metrov štvorcových) a Bukurešti (380 000 metrov štvorcových)," uvádza sa v správe.

Pokiaľ ide o trend prírastku plôch v medziročnom porovnaní, rast zaznamenali iba Riga a Bratislava. Aktivita vo Varšave, Prahe, Kyjeve, Tirane a Bukurešti klesla. „Prenajímatelia sa v značnej miere snažili vyjsť v ústrety nájomcom, ktorých fungovanie zasiahla koronakríza. Výmenou za predĺženie nájmu ponúkli napríklad úľavy na nájomnom. Predpokladáme preto, že v nadchádzajúcom kvartáli budú tvoriť značnú časť transakcií na trhu s administratívnymi priestormi práve renegociácie nájomných zmlúv," zhodnotil situáciu na kancelárskom trhu v Bratislave riaditeľ Colliers Richard Urvay.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia