Na čo treba myslieť pri otváraní účtu v banke

Autor: Andrej Dorič
03.01.2014 (11:00)

Otvorenie účtu je dnes už rýchla a bezbolestná procedúra, ale aj pri výbere vhodného účtu môžete ušetriť. 

Dôvody na otvorenie účtu v banke môžete mať rôzne. Niekto sa chce finančne osamostatniť od rodičov, alebo účet potrebuje k hypotéke či na podnikanie. Svoje potreby by ste si mali pred založením účtu poriadne premyslieť, spísať na papier a až potom si urobiť prieskum bankového trhu a hľadať najvhodnejší variant.

"Pre niekoho je dôležitá veľká sieť pobočiek a niekto dáva prednosť možnosti vybaviť všetko rýchlo a pohodlne z domu a tak ho zaujímajú možnosti online a mobile bankingu," vysvetľuje Juraj Karabínoš, produktový expert direct banky ZUNO.

Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank Slovensko pripomína, že do úvahy je treba vziať aj dostupnosť a podmienky úverov pre klientov. "Hoci totiž napríklad pri zakladaní účtu klient nepotrebuje úver, postupom času možno bude žiadať povolené prečerpanie, kreditnú kartu či úver na bývanie, dodáva v našej novej poradni.

Flexibilita pri balíku je dôležitá


V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť či chcete iba bežný účet alebo balíček služieb k účtu. Balíky služieb sú drahšie ako bežný účet, ale v konečnom dôsledku na nich môžete ušetriť. Ceny balíkov sa v bankách priemerne pohybujú od 2 do 5 eur, ale mnohé banky (najmä online banky) majú účty zadarmo. Iné zase majú prémiové balíky, ktorých cena sa môže vyšplhať aj na 15 eur. Ceny balíkov si môžete pozrieť tu.

Ak vám banka ponúka účet zadarmo, pýtajte sa aké podmienky musíte splniť, aby ste zľavu získali. Zvyčajne chce, aby ste účet aktívne využívali a mali niekoľko trvalých príkazov, za ktoré si platíte či používali často platobnú kartu. Napríklad v ZUNO majú klienti, ktorí aktívne využívajú kartu, účet Plus za 0  eur. Aktívne využívanie karty je suma platieb kartou alebo kreditkou aspoň vo výške 200 eur mesačne.

Ako postupovať pri výbere účtu

  • Spíšte si čo by ste pri účte v banke potrebovali a čo nie.
  • Neplaťte za niečo čo nepotrebujete.
  • Pri výbere účtu sa pýtajte aj na zľavy, ktoré sa viažu na váš vek či status.
  • Pýtajte sa aké podmienky musíte splniť, aby ste zľavu získali.
  • Čím je banka pri tvorbe balíka flexibilnejšia tým lepšie pre vás.
  • Všímajte si bankomatovú sieť a poplatky za výber z bankomatov.
  • Zistite si tiež, aké karty banka ponúka k bežnému účtu.
  • Zistite, či vám banka k účtu vie poskytnúť povolené prečerpanie.
  • Pri internetbankingu si všímajte či je prehľadný a bezpečný.

Tiež si skontrolujte či vám banka do balíku nepribalila niečo, čo nepotrebujete a zbytočne by ste za to platili. Platí pravidlo, že čím je banka pri tvorbe balíka flexibilnejšia tým lepšie pre vás.

Pri účte bez balíka služieb môžete v konečnom dôsledku zaplatiť mesačne viac ako za balík, pretože tam sú spoplatnené skoro všetky operácie, ktoré urobíte navyše ako napríklad viac výberov z bankomatu či viac trvalých príkazov.

"Ak je klient zvyknutý vyberať si hotovosť viackrát do mesiaca, prípadne robí výbery v zahraničí, môže byť pre neho balík služieb k účtu, v ktorom sú zvýhodnené výbery z bankomatu, cenovo výhodnejší," dodáva Karabínoš.

Vekové a partnerské zľavy


Pri výbere účtu sa pýtajte aj na zľavy, ktoré sa viažu na váš vek či status. Viaceré banky vám dajú účet bez poplatkov alebo lacnejšie a ste študent či zakladáte účet pre svoje maloleté dieťa. Dôchodcovia majú tiež v bankách pri účtoch zľavy. Podobne sú zľavy aj pri rodinných či spoločných účtoch.

Ak má vaša manželka účet v jednej banke a budete potrebovať posielať si peniaze medzi účtami, je výhodne mať účet v tej istej banke. To isté platí aj v prípade deti.

Odporucame

Sledujete sieť bankomatov


Pri výbere účtu si všímajte aj bankomatovú sieť a poplatky za výber z bankomatov. Ak budete hotovosť vyberať najmä z bankomatu a vaša banka ich nemá veľa, za výbery z cudzej banky budete platiť viac. Kým poplatky za výber z bankomatu vlastnej banky sa pohybujú od nuly po niekoľko centov, z cudzej banky zaplatíte za výber aj niekoľko eur.

Karty a internetbanking


Zistite si tiež aké karty banka ponúka k bežnému účtu či balíku služieb. Jedna karta je už bežnou súčasťou účtu, ale ak by ste chceli kariet viac priplatíte si. Ak chcete kartu používať na platby cez internet či v zahraničí, mala by byť embosovaná a mať potrebné bezpečnostné kódy. S bežnou platobnou kartou môžete mať na internete aj za hranicami problémy.

Pri internetbankingu si všímajte či je prehľadný a bezpečný. Naopak, keď internet doma nemáte neplaťte zbytočne za drahší balík, ktorý vám ponúka lacné online operácie.

Napokon si zistite, či vám banka k účtu vie poskytnúť povolené prečerpanie a za akých podmienok. Niektoré banky prečerpanie dávajú k účtu automaticky iné čakajú dlhšiu dobu a podľa vášho príjmu vás pustia do mínusu. Dávajte si pozor na to, že úroky pri tomto úvere sú vysoké ( od 16 do 20%).
 
Foto: Ivan Sedlák