Na dôchodok si sporíme odvážnejšie

29.01.2018 (11:30)

Slováci menia svoje investičné správanie a na dôchodok v druhom dôchodkovom pilieri si sporia odvážnejšie.
V Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) Poštovej banky za posledných päť rokov medzi novými sporiteľmi najviac stúpla popularita indexového fondu, ktorý je negarantovaný a zároveň aj dobre zarába. Stávka na DSS Poštovej banky sa vlani vyplatila, jej fondy patrili medzi najvýnosnejšie na trhu.

obr1


V roku 2012 si deväť z desiatich nových sporiteľov (92 %) v DSS Poštovej banky volilo sporenie v dlhopisovom fonde a iba zlomok nových sporiteľov (6 %) siahalo po negarantovaných fondoch. Situácia sa však postupne mení. Obľúbenosť negarantovaných, lepšie vynášajúcich fondov, výrazne stúpla. Vlani si v DSS Poštovej banky indexový alebo akciový fond vybrala takmer tretina nových sporiteľov. Popularita garantovaných dlhopisových fondov medzi novými sporiteľmi „klesla“ na 68 %. „Povedomie vo verejnosti o dôležitosti vhodnej investičnej stratégie, a aj všeobecne o nevyhnutnosti sporiť si na dôchodok, postupne narastá,“ hovorí člen predstavenstva DSS Poštovej banky Michal Hausner.

Indexový negarantovaný fond je najobľúbenejší medzi mladými ľuďmi vo veku 18 až 25 rokov, v DSS Poštovej banky tvoria za obdobie 2012 - 2017 takmer polovicu jeho sporiteľov (47 %). Mladí si zároveň radi volia kombináciu indexového a dlhopisového fondu. „Stratégia sporenia samozrejme závisí od individuálnych parametrov každého sporiteľa. No platí, že čím dlhšie bude človek sporiť, tým je jeho šanca na finančne bezstarostný dôchodok vyššia... Mladým ľuďom odporúčame sporiť v negarantovaných fondoch, kde majú lepšie šance na dobrý výnos,“ dodáva Hausner.

Mladí prichádzajú skôr

Pozitívnym trendom posledného obdobia je podľa Hausnera aj to, že do druhého piliera vstupujú stále mladšie ročníky. Kým pred pár rokmi prichádzali mladí až pár rokov po ukončení vysokej školy, dnes vstupujú skôr. Najväčšie zastúpenie medzi novými sporiteľmi v DSS Poštovej banky mali vlani mladí ľudia od 18 do 25 rokov. Celkovo majú však medzi sporiteľmi najväčšie zastúpenie ľudia vo veku 26 až 35 rokov.

Najvyššie priemerné čiastky si v druhom pilieri Poštovej banky prirodzene nasporili tí, ktorí sporia už dlhšie. Ľudia vo veku 51 až 55 rokov majú v priemere na dôchodok odložených vyše sedem tisíc eur (7 023 eur).. Z pohľadu regiónov majú výrazne najvyššie priemerné sumy nasporené ľudia z najbohatšieho Bratislavského kraja – 6 664 eur. Naopak, najmenej majú nasporené ľudia z Prešovského a Banskobystrického kraja a to v priemere menej ako 3 400 eur na jedného sporiteľa.

obr2

Fondom sa vlani darilo

Správny výber fondu a dôchodkovej správcovskej spoločnosti môže urobiť veľké rozdiely vo výnosoch sporiteľov. Dôchodkové fondy DSS Poštovej banky patrili vďaka správnej stratégii v roku 2017 k najlepšie zarábajúcim na trhu. Dlhopisový garantovaný fond Stabilita, vlani zaznamenal najvyššiu výkonnosť v kategórii (+3,78 %) a už dlhodobo je najvýkonnejší na trhu v porovnaní s ostatnými garantovanými fondmi. Najvyššiu výkonnosť v kategórii akciových fondov na trhu dosiahol aj akciový fond DSS Poštovej banky – Prosperita (+8,83 %). Indexový fond Perspektíva dosiahol výnos +6,71 % a bodoval medzi tými indexovými fondmi, ktoré sú zamerané na globálny akciový trh.

„V roku 2018 očakávame pokračovanie pozitívnej nálady na akciových trhoch. Počas roka však môže dochádzať k častejším korekciám, aké sme videli v závere minulého roka. Najväčší vplyv na akciové aj dlhopisové trhy budú mať opäť centrálne banky, ktoré by mali znižovať objem dodávanej likvidity a postupne v ďalšom období zvyšovať úrokové sadzby,“ predpovedá Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícií v Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.

DSS Poštovej banky aktuálne spustila aj novinku pre nových sporiteľov. Do druhého piliera môžu vstúpiť už aj z pohodlia domova. Stačí vyplniť jednoduchý a prehľadný online formulár, podpísanú vytlačenú zmluvu poslať do sídla DSS Poštovej banky.


Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

PR Servis

 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Ivan Sedlák